5 Maddede Guinea Pig Bakım Rehberi

Guinea pig, çoğu kişi tarafından kolaylıkla beslenebilecek, özellikle de çocukların bayılacağı bir evcil hayvan olarak görülüyor. Fakat sahiplenmeden önce bu sevimli hayvanın nelere ihtiyaç duyduğunu iyi bilmelisiniz.

 

#1 Ev ortamı

Guinea pig oldukça hareketli bir hayvandır ve bu hareketlerini sergileyebileceği geniş alanlara ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olan kafesin 35 cm yüksekliğinde, 45 cm genişliğinde olması yeterli olacaktır. Kediler için kullanılan demir telli kafesler de işinizi görür.

Kafesinizi belirlerken aklınızdan çıkmaması gereken tek bir şey var; guinea pig sürekli büyüyen dişlerini tatmin etmek için karşısına çıkan her şeyi kemirebilir! Dolayısıyla seçeceğiniz malzemeye dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz madde toksik olmamalı. Kaplama malzemesi olmayan ve boya içermeyen materyaller kullanmaya özen gösterin.

Guinea pigler evlerini hem yatak odası hem de tuvalet olarak kullanırlar; materyalin bunların hepsine dayanıklı olması gerekiyor. Evlerinin yatak odası olarak kullanacakları bölümü için rahat ve güzel bir saman yığını ayarlayın; talaş, sedir ve fabrikasyon üretimi maddeler değil, gerçek saman kullanmanız oldukça önemli. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Evin içini süslemekse sizin hayal gücünüze kalıyor; ağaç dalları, oyuncaklar, labirentler kullanabilirsiniz.

Minik kemirgeninizin kalacağı odanın sıcaklığını yüksek tutmaya da özen göstermeniz gerekiyor. Guinea pigler sıcak havayı severler; yaşanabilecek solunum problemlerinin önüne de bu şekilde geçmiş olursunuz.

 

#2 Özenli tutumlar

Guinea pigler hem fiziksel hem ruhsal olarak oldukça narin hayvanlardır. Genelde bir av olmalarının verdiği bilinçaltı korkusu nedeniyle çok çabuk stres olurlar. Narin bedenlerine de dikkat etmek gerekir. Bir guinea pigi asla tek elinizle kaldırmamalısınız. Bir elinizle göğsünden diğer elinizle ise arka bacaklarından tutarak kaldırmanız gerekir. Vücuduna gösterdiğiniz özeni onun ruhuna da göstermelisiniz; kucağınıza alır almaz onu hemen ya kucağınıza ya da göğsünüze bastırın. Böylece kendini yakalanmış gibi hissetmesin, güvende hissetsin.

 

#3 Beslenme

Guinea piglerin bolca C vitaminine ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla onları taze sebzelerle beslemeniz gerekir. Ekstra vitamin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli ek besinleri ise veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz. Arada verebileceğiniz ödül mamalarını ise meyvelerden seçin. Kavun ve elma doğru seçimlerdir fakat her ikisini de kabuksuz olarak vermelisiniz.


#4 Temizlik

Guinea pigler temiz kalmak için ellerinden geleni yaparlar. Ön dişleri, dilleri ve arka ayaklarıyla kendilerini özenle temizlerler. Yine de aşırı uzun tüylü olan türler sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Tüylerin düğüm olmaması ve fazla dökülmesini engellemek için her gün birkaç dakikanızı tüy tarama işlemine ayırmalısınız. Ayrıca evlerini hem yaşam alanı hem de tuvalet olarak kullandıklarından günlük temizleme şarttır. Her seferinde kafesi fırçalamalı ve dezenfekte etmelisiniz. Kafes kuruduktan sonra yepyeni bir saman yatağı tekrar yerine yerleştirin. Su ve mama kaplarını da gündelik olarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde bakterilerin önüne geçemezsiniz.

 

#5 Arkadaş takviyesiAraştırmalar guinea piglerin yanlarında bir arkadaşları olduğunda daha mutlu olduklarını gösteriyor. Yine de dikkat etmeniz durumlar var. Örneğin birden fazla guinea piginiz varsa onları ya ayrı kafeslerde tutmalı ya da ikisinin de rahat edeceği büyüklükte bir kafes almalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da guinea piglerinizin aynı cinsiyette olması; aksi halde yeni yavruların önünü alamayabilirsiniz. Ancak durumu orantılamak, onları kontrol etmelisiniz çünkü ikiden fazla erkek guinea pigin bir araya gelmesi engellemesi zor kavgalara sebep olabilir.

Tavşan, gelincik ve diğer tüm kemirgen memeliler gibi guinea pig de kedi ve köpekten uzak bir ortamda yaşamalıdır. Eğer kedi ya da köpeğiniz varsa ve yine de bir guinea pige sahip olmak istiyorsanız, ona ayrı ve korumalı bir barınak temin etmelisiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.