6 Adımda Muhabbet Kuşu Bakım Rehberi

Muhabbet kuşları son derece zeki ve oyuncu canlılardır. Muhabbet kuşunuzun kafesinin nasıl olması gerektiğinden kanat temizliğinin püf noktalarına kadar her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

#1 Muhabbet kuşlarının kafesleri nasıl olmalıdır?Kafesi alırken mutlaka muhabbet kuşunun rahat hareket edebileceği genişlik ve büyüklükte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kafes içine muhabbet kuşunun oyuncaklarını koyduktan sonra ona ne kadarlık bir dolaşma alanı kaldığına ve bu alan içinde kanatlarını rahat bir şekilde hareket ettirip ettiremediğine dikkat etmelisiniz. Kafesine koyacağınız oyuncakların ve tüneklerin temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Sağlıklı bir kuşunuzun olması için kafesin zeminine kuş kumunu ve tüneklerine de tünek zımparasını takmalısınız. Tabii ki yavrunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılarken gagasının da bakımını yapan gaga taşını da unutmayın.


#2 Muhabbet kuşlarında uyku düzeniMuhabbet kuşları günde 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu sürenin büyük bir bölümü gece gerçekleşir. Uyku sırasında kafes karanlık olmalı veya örtü ile örtülmelidir. Aksi takdirde kuşlarınız kendilerini güvende hissetmezler.

Muhabbet kuşları genellikle gözlerini kapatıp tek ayak üzerinde uyurlar. Bazen de kafalarını sırtlarına gömerek uyurlar.

 

#3 Mutlu bir muhabbet kuşu için temizliğe dikkat edinMuhabbet kuşlarının vücutlarının en önemli bölümü kanatlarıdır; kanatlarını temiz tutmak için her gün temizliğe zaman ayırır, bunu da çoğunlukla kaşınma yoluyla yaparlar. Bunun dışında muhabbet kuşunuzun kafesine sürekli temiz tuttuğunuz bir banyoluk koyarak onun temizlenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca banyo yapmayı çok sevdiği için mutlu olacaktır.

Banyoluk dışında muhabbet kuşunuzun temizlenme ihtiyacını sprey kullanarak karşılayabilirsiniz. Çiçek yapraklarını sulamakta kullanılan spreylerle kuşunuzun üzerine su püskürtün; ancak onu ürkütmeyecek şekilde uzaktan ve hafifçe sıkmalısınız.


#4 Banyoluk hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalarMuhabbet kuşunuzun banyo yapabilmesi için ona içine rahatça sığabileceği ve oturduğunda kafası suya batmayacak kadar derinliğe sahip bir banyoluk alabilirsiniz. Haftada bir kez banyoluğu ılık suyla doldurun ve kafese yerleştirin. Dilerseniz suya onun sevdiği oyuncaklar veya marul yaprakları koyabilirsiniz. Eğer banyoluk almayacaksanız, evinizdeki uygun derinlikte bir tabak veya kaseyi de kullanabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzun banyodan sonra rahatlıkla kurulanabileceği bir ortam sıcaklığında bulunması gerekir. Soğuk bir ortamdaysa banyo yaptırmamalısınız.


#5 Muhabbet kuşlarında gaga bakımıKuşların gagaları genellikle düzgün bir şekilde aşınır. Eğer gaga düzgün veya simetrik olarak aşınmıyorsa, düzeltilmesi gerekir. Aksi halde muhabbet kuşunuz yemek yerken, su içerken, kaşınırken rahatsız olabilir.

Ancak bu konu, tırnak bakımından daha hassas bir konudur. O yüzden, bu işlemi mutlaka bir veteriner hekime yaptırmanızı öneririz.


#6 Oyuncaklarını eksik etmeyinBir muhabbet kuşunun kafesinde yem ve sudan sonra bulunması gereken en önemli şey oyuncaklardır. Muhabbet kuşları çok zeki canlılardır ve kafesin içinde oynayacak bir şey bulamadıklarında çılgına dönerler. Ayrıca muhabbet kuşları zamanla yeni oyuncaklar isterler. Birkaç ayda bir onlara yeni oyuncaklar verilmeli ya da en azından oyuncakları birkaç ay arayla dönüşümlü olarak verilmelidir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.