Adalar’da Fayton Devri Kapanıyor: Atlar Özgürlüklerine Kavuşacak

Hayvanseverler, Adalar’da faaliyet gösteren faytonların kaldırılması ve atların özgürlüğüne kavuşması için uzun süredir verdikleri mücadeleyi nihayet kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’daki faytonları ve faytona koşulan atları satın alarak kamulaştıracak.

İBB’nin Pazartesi günü yapılan Ocak ayı ilk meclis toplantısında Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla birlikte tescilli fayton plakalarının satın alınmasıyla ilgili Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün teklifi görüşülmüştü. Görüşmenin ardından teklif, ilgili komisyona gönderildi. Komisyon raporu İBB meclisinde gündeme geldi. İBB Meclisi Hukuk, Plan ve Bütçe, Tarım Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri komisyonlarının ortak raporu olarak Meclis’e sunulan teklif, oy birliğiyle kabul edildi. Rapora göre İBB, Adalar’daki 277 tescilli fayton plakasını plaka başına 250 bin lira ödeyerek alacaktı. Meclis’te yapılan görüşme sırasında miktarın plaka başına 300 bin liraya yükseltilmesi teklif edildi. 300 bin liralık teklif oy birliğiyle onaylandı. Kararda ayrıca Adalar’daki ulaşımın UKOME tarafından belirlenecek sayıda elektrikli araçla yapılacağı da belirtildi.

 

Hayvanseverlerin Adalar’daki faytonların yasaklanmasına yönelik mücadelesi nihayet sonuç verdi

 

Faytonların her biri 300 bin TL, atlar ise 4’er bin TL bedel karşılığında İBB tarafından satın alınacak

 

Atlar, veteriner hekimlerin gözetiminde doğal ortamlarına bırakılacak

 

Adalar’daki ulaşım elektrikli araçlarla sağlanacak

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Atlar özgürlüğüne kavuşmayacak atlar açlıktan ölecek, önceleri işkenceden ölüyorlardi şimdi açlıktan ölecekler bunları kaldırma yerine daha düzgün şartlar altında çalıştırılsalardi bunun için bir düzenleme yapılsaydi

    5 ay önce