Aileye Yeni Katılan Ürkek Kedinizi Utangaç Kabuğundan Sıyırmanın 7 Yolu

Tüm hayvanlarda korku davranışı yaygın, tamamen normal ve doğaldır. Yine de korku duygusu ilgilenmediğiniz takdirde ciddi davranış ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Daha önce kötü davranılan ve kötü tecrübeleri olan bir kedinin ürkek olması mümkün olsa da, korku duygusu çoğu zaman genetik eğilim ve olumlu tecrübelerin eksikliğinden kaynaklanır. Pek çok kedi yeni bir ortama girdiğinde ürkek olur ve alışmak için zamana ihtiyaç duyar.

 

#1 Ürkek kedinizin eve alışması için sabırlı olun

Ürkek kediler genelde sessiz sakin evlerde daha iyi bir hale bürünür. Pek çok ürkek kedi, günlük rutinlerine alışıp kendi alanlarında yaşadıklarında giderek daha kendine güvenli hale gelir. Her kedinin yeni evine alışma süreci farklıdır. Kimi kediler bir haftada, kimileri aylar içinde alışır; bu kişisel özelliklerine bağlıdır. Bu yüzden mutlaka sabırlı olmalısınız.

 

#2 Alan sınırlandırması yapın

İlk önce kediyi tercihen küçük, sessiz bir odayla sınırlandırın. Odada saklanabileceği uygun noktalar olsun ancak bunlar sizin ulaşamayacağınız dolap, yatak altı gibi yerler olmasın. Ona kolay ulaşılan ve rahat saklanma noktaları sağlamalısınız. Kedi kumunu da kolayca ulaşabileceği bir yere koymayı ihmal etmeyin.

Kediniz çevreyi keşfetme konusunda istekli belirtiler göstermeye başlayana dek onu sınırlarında tutmaya özen gösterin.

 

#3 Kademeli olarak ev keşiflerine izin verin

Evin diğer bölümlerini keşfetmesine kademeli olarak izin vermelisiniz. Bir kerede çok fazla bölge onun için yorucu olabilir. Eğer bu aşamada herhangi bir gerileme belirtisi gösterirse onu ‘güvenli’ bölgesine götürüp birkaç gün daha bekleyin ve sonra odaları öğretmeye yeniden başlayın.

 

#4 Diğer evcil hayvanlarınızla ve yabancı insanlarla hemen tanıştırmayın

Eğer başka evcil hayvanlarınız da varsa, yeni kediniz sizinle bağ kurana ve evde kendini rahat hissedene kadar onları tanıştırmayın. Bu noktada onu yeni insanlarla da tanıştırabilirsiniz, tabii onu yormadığınıza emin olunca.

 

#5 Kedinizi oyunlarla motive edin

Onu interaktif oyuncaklarla oynamaya teşvik edebilirsiniz. Ancak oyuncağın çok büyük veya korkutucu olmamasına özen gösterin. Oyun oynamak kedinizi motive edecektir.

 

#6 Ani seslerden mümkün olduğunca kaçının

O etraftayken yumuşak sesle konuşup yavaşça hareket edin. Ona dik dik bakmaktan veya tam üstüne yaklaşmaktan kaçının; bu her kedi için tehdit unsuru olarak algılanabilir. Kediyle iletişime geçtiğiniz sırada ona tepeden bakmak yerine, onun seviyesine eğilin.

Kediyi korkutmamaya çalışın. Evde süpürge çalıştırmak, mobilya taşımak veya yemek partisi vermek gibi sesli aktiviteler yapacağınız zaman, kediyi ‘güvenli’ sınırlarına götürün.

 

#7 Zorla kucağınıza almayın

Kediyi asla saklandığı noktadan çıkarmaya veya kucağa alınmaya zorlamayın. Bu onun korkusunu artıracaktır. Hatta ısırma ve tırmalamayla sonuçlanabilir. O hazır olduğunda size gelecektir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.