Altı Parmaklı Polidaktili Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Genetik mutasyonu olmayan normal kedilerin ön patilerinde 5’er, arka patilerinde 4’er parmak olmak üzere toplamda 18 parmak vardır. Ancak bazı kedilerde görülen çok parmaklılık, yani bilimsel adıyla polidaktilite, bu sayının yükselmesiyle sonuçlanır. Polidaktili herhangi cinsiyet veya cinsteki bir kedide görülebilir, ancak dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygın olarak görüldüğünü söylemek mümkün.

 

#1 Polidaktilite bir genetik mutasyondur

Çok parmaklılık insanlarda veya başka hayvanlarda görülebilen bir genetik mutasyondur. Dominant bir gen olduğu için, ebeveynlerinden biri polidaktili olan yavru kedilerin aynı genetik mutasyonla doğma ihtimali yüzde 40 - 50 arasındadır.

 

#2 Polidaktili kedilerin bilinen bir sağlık sorunu yoktur

Çok parmaklı olmak kediler için bir sağlık problemi oluşturmaz. Ancak polidaktilite, kedilerde görülen ve yine çok parmaklılığa sebep olabilen radyal hipoplazi hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Bu bahsettiğimiz hastalık kedilerde kemik yapısının az veya yamuk gelişmesiyle sonuçlanır.

 

#3 Çok parmaklı kediler dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygındır

Bu mutasyon dünyanın herhangi bir yerindeki kedide görülebilir, ancak İngiltere’nin batısı, Galler, ABD’nin doğusu ve Kanada’da daha yaygındır.

 

#4 Denizciler çok parmaklı kedilerin şans getirdiğine inanmıştır

Polidaktilite, kedilerin normalden daha geniş patilere sahip olmalarına ve fare veya haşere gibi canlıları yakalamada üstünlük kazanmalarına, ayrıca açık denizlerde seyreden gemilerde daha dengede durabilmelerine yarar. Bu durum onları denizciler arasında popülerleştirmiştir.

 

#5 Maine Coon cinsi kediler polidaktili olmaya yatkındır

En iri evcil kedi cinslerinden biri olarak bilinen Maine Coon kedilerinin yüzde 40’ı çok parmaklı olarak doğar. Bu kedilerin kökeni, ABD’de zorlu kış koşullarının etkisi altında olan Maine eyaletidir. Normalden geniş patilerle karlı bölgelerde yürümek, polidaktili olan Maine Coon kedilerine avantaj sağlar.

 

#6 Çok parmaklılıkta dünya rekoru 28 parmaktır

Kanada’da yaşayan Jake isimli bir sarman kedi, her patisinde 7 tane olmak üzere toplam 28 parmakla Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

 

#7 Polidaktili kediler Hemingway kedileri olarak da bilinir

1930’lu yıllarda bir gemi kaptanı olan Stanley Dexter, yazar Ernest Hemingway’e polidaktili olan bir yavru kedi verdi. Kedilere düşkünlüğüyle bilinen yazar, Snow White ismini verdiği çok parmaklı kedisiyle beraber başka çok parmaklı kedilere de sahiplik yaptı.

Hemingway’in günümüzde müzeye çevrilen Florida’daki evinde -bazıları Snow White’ın soyundan gelen- 50 civarında polidaktili kedi yaşıyor ve hepsi kültürel miras olarak koruma altında.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.