Annesi Olmayan Yavru Kediler İçin Bakım Rehberi

Eğer annesi tarafından terk edilmiş veya ailesini bir nedenle kaybetmiş yavru bir kedi bulduysanız yapabilecekleriniz ile ilgili tüm bilgileri bu rehberden öğrenebilirsiniz.

 

#1 Yavru kedinin yalnız ve terk edilmiş olduğundan emin olun

Yavru kediyi bulunduğu yerden almadan önce annesinin gerçekten olmadığından emin olmalısınız. Çünkü bizim onlara yapacağımız bakım ve beslenme desteği hiçbir zaman anneninkinin yerine geçemez.  Anne kedi, beslenme, çevre kontrolü ve yavruları koruma amaçlı bölgeden uzaklaşabilir. Eğer yavrular temiz, bir arada sessizce yatıyorlarsa, karınları da hafif şişkinse anne kedi büyük ihtimalle bebekleriyle ilgileniyordur ve başına kötü bir durum gelmemişse (kaza, saldırı vb.) mutlaka geri dönecektir.

Yavruların yanına 3 saatten uzun bir süre annenin gelmediğini görürseniz veya yavrular pis, bakımsız, devamlı miyavlar haldeyse ve karınlarında bir şişlik yoksa bu yavruların öksüz olma ihtimalleri yüksektir.

 

#2 Vücut sıcaklığı ve ilk besleme

Uzun süre yalnız ve anne bakımından uzak kalan yavrulardaki ilk değişiklik vücut ısısında olur. Çünkü 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmaz ve kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Battaniyenin altına varsa sıcak su torbası, yoksa sıcak su doldurulmuş bir pet şişe koyun. Yoğun sıcak suyla direkt temas ettirmeyin. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdirdiğinizde elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekiyor.

Eğer yavru kedi halsiz ve kendini bırakmış haldeyse vücut ısısını yükselttikten sonra kan şekerini arttırmaya çalışmalı, onu beslemelisiniz. İlk destek olarak biraz şekerli su (%5-10) birkaç damla ağzına damlatabilirsiniz. Bir su bardağına (200 ml) bir tatlı kaşığı bal, bu orana yakın bir değer sağlar. Eğer yavru yutkunamayacak şekilde halsizse balı parmağınızla ağız kenarına sürerek yavrunun yalanma refleksini oluşturmayı deneyin.

 

#3 Veteriner klinik

Bu işlemleri yaptıktan sonra en hızlı şekilde bir veteriner kliniğine uğramanız gerekiyor. Hem genel durumunun muayenesi hem de bakım metotlarının detaylı anlatımı için veteriner hekim size yardımcı olacaktır.

Genel muayenesi yapıldıktan, bakım detaylarını öğrendikten sonra yavruyu eve götürebilirsiniz.

Eğer veteriner hekim ek bir öneri getirmediyse evde ona bir kutu hazırlayın. Çok geniş ve çok yüksek olmayan bir karton kutu işinizi görecektir. İçine sıcak kalması için bir battaniye koyun. Yavruyu da hazırladığınız bu yatağın içine yerleştirin. Mümkünse çok ışık almayan sıcak bir oda (18-21⁰C) ufaklık için iyi olacaktır. 4 haftalık olana kadar vücut sıcaklık kontrolü en önemli hususlardandır.

 

#4 Besleme

Beslenmede ilk akla gelen pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü hem yeteri kadar besleyici değil hem de ishale neden olabilir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi / köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir veteriner kliniğinden veya pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi / köpek biberon setlerinden de alabilirsiniz.

Biberon seti ve süt tozunu temin ettiyseniz ilk olarak biberon ağızlığının açılması gerekiyor. Biberon ağızlığının en üstüne ‘’X’’ harfi şeklinde uygun boyutta bir delik açmanız gerekir. Çok küçük bir delik yavrunun zor süt içmesine ve çabuk yorulmasına, büyük bir delik sütün yavrunun ağzına dolmasına ve nefes alamamasına neden olur.

Biberonu hazırladıktan sonra süt tozunun karışım oranlarına uygun süt hazırlayın. Yavruyu baş tarafı hafif yukarıda olacak şekilde eğimli, sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alın. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslemeye çalışın. Biberonu yaklaşık 45 derece açıyla tutun ve sakın sıkmayın. Çünkü süt akciğerlere kaçabilir. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen yemiyorsa bir veteriner hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Ortalama bir kedi yavrusu her 100 gramlık vücut ağırlığı için 30 ml süte ihtiyaç duyar. 1 haftalığa kadar olan yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki yaştakiler 6-8 saatte bir beslenmelidir. Eğer gelişmesi çok hızlı değilse ve öğünlerin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ek öğünler verebilirsiniz. Bunun dışında zorla fazla vermeye çalışmayın. Karın şişkinliği sizin için güzel bir görsel uyarıdır.

Besleme sonrası oluşabilecek mide gazları için sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyin.

4-5 haftalıktan büyük yavru kediler için artık sütle beslemeye çok ihtiyaç yoktur. Çeşitli markalar tarafından hazırlanmış mamalardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Parçalar büyük geliyorsa mamayı doğrayıcıdan geçirip öyle vermeyi deneyin. Veteriner sınıfı özel diyet mamalarından da kullanabilirsiniz.

 

#5 İdrar ve dışkı yaptırma

Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarım, hafif ıslak mendille bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlanır. Her öğün sonrası nemli bir pamuk veya bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölgeyi yavaşça silin. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapmasını gözlemlersiniz. Dışkılama için buna ek olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir.

Çok hızlı ve sık olarak yapılan silme hareketi deride tahrişe neden olabilir. Yine bölgede dışkı ve idrarla bulaşık alanlar tahrişe sebep olur. İdrar yapımı ve dışkılama sonrası bölge iyice temizlendikten sonra temiz bir bezle bölgedeki nemi alın.

 

#6 Kum eğitimi

4 haftalıktan büyük yavrular artık tuvaletini kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan büyük yavrunuzu, öğün sonrasında pet marketlerden temin edebileceğiniz kedi kumunun üzerine koyun ve patilerini nazikçe tutarak kumu eşeletin. Zaten içgüdüsel olarak tuvaletini oraya yapması gerektiğini anlayacaktır.

 

#7 Genel temizlik ve parazit kontrolü

Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa bile ilk birkaç gün yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında yavrunun kirli olabilecek bölgelerini hafif nemli bir bezle silmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bezle silinmelidir. 1 haftalık bakım sonrası her şey yolunda gidiyorsa yavruya cereyan aldırmadan hızlıca yıkanıp kurutulabilir.

İshal olan yavruların popoları dışkıyla bulaşıksa o bölgenin ılık suyla yıkanması gerekir. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanılabilir.

Yavruların kulak içleri de kontrol edilmelidir. Yoğun siyah pisliğin varlığı normal bir kir olabileceği gibi bazı kulak akarlarının varlığına da işaret olabilir. Böyle bir durum olduğunda bir veteriner hekim ile diyaloğa geçmelisiniz.

Eğer yavru kedinizin üzerinde pire görürseniz bir veteriner hekimle görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanın. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufaksa pire tarağıyla pireleri uzaklaştırmaya çalışın. Bunun için önce yavruyu tekrar kullanmayacağınız beyaz bir havlu-bez içine koyup yavaşça tarayın. Dökülen pirelerin üzerini havluyla kapatıp işlem bitince havluyu dış ortamdaki bir çöpe atın. Pire temizliği sonrası isterseniz yavruyu özel bebek şampuanlarıyla yıkayabilirsiniz. Yavru pire ilacı kullanabilecek yaştaysa veteriner hekiminizin önereceği bir ilacı kullanmanız yeterli olacaktır.

Diğer deriyle ilgili hastalıklar yönünden yavrunun vücut yüzeyini kontrol edin. Belli bir alanda dökülmeler, kabuklanmalar varsa ve devamlı bir kaşınma hali bulunuyorsa veteriner hekiminizle görüşün.

 

#8 Oyun

Yavrunun temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında, sosyalizasyon ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur. Özel bir oyuncağa ihtiyacınız yok, parmaklarınızı önünde gezdirmeniz bile oyun için yeterlidir. Ufak bir ip, poşetler, kutular, saç lastikleri oyun için yeterlidir. Genlerinde var olan avcılık yeteneği, ufak bir nesnenin önünden geçmesiyle aktive olacaktır. Beslenme ve dinlenme zamanları dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de zeka becerilerini arttıracaktır.

6 haftalıktan büyük yavrular için artık rutin yavru kedi bakımı prosedürlerini takip edebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • ıslak mendil yerine zeytinyağı sürülmüş bez de kullanabilirsiniz hem o kadar tahriş de etmiyor

    1 yıl önce