Balığınıza Eğitim Vererek Öğretebileceğiniz 4 Numara

Günümüzde balık sahibi olmanın diğer evcil hayvanların bakımı kadar eğlenceli veya heyecan verici olmadığı düşünülür. Bunun da muhtemel sebebi balıklarımıza sadece yem verip, onları izlemeyi beklememizdir. Peki balıklarınızı da bazı basit komutlar ile eğitebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm hayvanların eğitiminde popüler bir metot olan ödüllendirme mekanizması size oldukça iyi bir şekilde yardımcı olacaktır. Ödüllendirme sistemini kullanırken balığınızı gereğinden fazla beslememeye özen gösterin.

 

#1 Parmağınızı takip ettirin

Tüm balık sahiplerinin yaptığı bir şeydir bu aslında; balığınızın dikkatini çekmek, parmağınızı takip ettirmeye çalışmak. İlk olarak dostunuza kolay şeyleri öğretmeniz gerekiyor. Üstelik bunu yapabilmeniz için gerekli olan tek şey, ödüllendirirken kullanacağınız yemler! 😊

Amacınız akvaryumun / fanusun dışından balığınızın dikkatini çekmek olsun. Balığınız size tepki verirse yem ile ödüllendirin. Balığınızın dikkatini çekemediyseniz parmağınızı dikkat çekinceye kadar hareket ettirmeye devam edin. Dikkatini çektiğiniz dostunuzun bu kez parmağınızı takip etmesini sağlayın. Hareketinizin çok hızlı olmamasına özen göstermelisiniz, odağı kaybetmemeniz gerekir. Balığınız takip etmeyi öğrenene kadar ödüllendirmeyin.

 

#2 Halkadan geçmesini sağlayın

Dostunuzla geçirebileceğiniz eğlenceli bir zaman dilimine hazır mısınız? Parmağınızı sevimli dostunuza takip ettirmeyi başarabildiyseniz, bu adıma hazırsınız demektir. Bu yöntemde kullanmanız gerekenler, ödüllendireceğiniz yem ve balığınızın rahatlıkla geçebileceği bir halka. Yalnızca bu halkanın dostunuza zarar verebilecek bakteriler ya da suyunu kirletebileceği şeylerden arındırılmış olması gerekiyor.

Bir ip ile bağlayarak akvaryumun içine halkanızı sarkıtın. Akvaryumun içerisinde olan yeni bir cisim balığınızın dikkatini çekecektir. Basit hareketler ile parmağınızı halkaya doğru çekin. Bunu yapabilmek için bir süre denemeye devam etmeniz gerekmektedir. Her halkadan geçtiğinde, tıpkı parmağınızı takip ettiği zamanlardaki gibi yemi ile ödüllendirmeyi unutmayın.

 

#3 Engelli parkur

Minik dostunuzla önceki iki aşamayı başarabildiyseniz, engelli parkurunuz için de hazırsınız demektir. Yapmanız gerekenler sizin hayal gücünüze kalmış. Size kalmış derken, sevimli balığınızı çok da zorlamamanız, sonuca ulaşmanız için daha kolay olacaktır. Akvaryumunuzu balığınızın geçmesini istediğiniz halkaya doğrudan ulaşamayacağı şekilde, önüne birkaç engel koyarak düzenleyebilirsiniz. Öncelikle yeni atmosferi, yeni cisimleri tanımak isteyen balığınız, tanımak için bunların etrafında biraz dolanacaktır. Bu aşamada zaman tanımanızda fayda var.

Balığınız yeni akvaryum düzenine alıştığı zaman, parmak komutunuzla ya da ucuna yemini sabitlediğiniz bir nesne ile suyun içerisinden düzenlediğiniz parkurun tek bir bölümünü tamamlatabilirsiniz. Basit bir hamleden başlatmak her zaman balık için daha iyi olacaktır. Unutmayın, ödüllendirme mekanizması ile yeni şeyler öğrettiğiniz dostunuzun hamlesini başarıyla bitirene dek yemi yemediğinden emin olmalısınız. Parkur bittiğinde ise midesini bayram ettirmenin zamanı gelmiş demektir. 😊

 

#4 Zıplamayı öğretin

Bu aşama günlerinizi alabilir. Günbegün balığınızı eliniz ile beslemeniz gerekiyor. Bu sayede varlığınıza daha aşina olacaktır ve elinizi gördüğünde yemek saatinin geldiğini düşünecektir. El ile besleme ile aynı zamanda size güven duygusu oluşacaktır. Aranızdaki güven bağını oluşturduktan sonra ne mi yapacaksınız? Muhtemelen defalarca denemenizin gerekeceği, pes etmezseniz başarıya ulaşacağınız zorlu zamanlar sizi bekliyor olacak.

Eliniz suya temas edecek şekilde balığınızın sizi takip etmesini sağlayın. Bu noktada balığın su yüzeyinde olması gerekmektedir. Bunun için birkaç yem tanesini suyun üzerinde tutarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer ki zıplama gibi bir girişimde bulunmuyorsa, teşvik edici yöntemler uygulayabilirsiniz (yemi su yüzeyine temas edecek şekilde tutmak gibi). Bu aşamayı da başarıyla gerçekleştirirseniz eğer, onu ödüllendirmeyi unutmayın. 😊

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.