Bir Gizem Dosyası: Kediler Neden Kutulara Girmeye Bayılır?

Kediler -yalnızca ev kedileri değil, tüm kediler- garip davranışlarıyla tam bir merak konusu. Yaptıkları tuhaf şeylerden biri de yakında gördükleri her kutunun içine girme istekleri. Üstelik kutunun nasıl olduğu da önemli değil; büyük, küçük, düzgün veya bozuk biçimli kutular, çamaşır sepetleri, valizler ve içine girebildikleri dört tarafı kapalı tüm nesneler. Peki neden?

Bir kedi sahibi şunu çok iyi bilir; kediler şüpheci, tedbirli ve genetik olarak avlanmaya kodlanmış canlılardır. Kutu saplantısının temelinde, bu küçük avcıların pusu kurma ve güvende olma içgüdüsü yatıyor. Eldeki tüm bilgiler toplandığındaysa ortaya şu sonuç çıkıyor: kediniz kutuları yalnızca sevmiyor, onlara ihtiyaç duyuyor.

 

Gizlenme ve korunma ihtiyacı

Hollanda’da bir hayvan barınağında yapılan deney, kedilerin kutulara ihtiyaç duyduğunu kanıtlar nitelikte. Deneyde barınağa yeni gelen kediler iki gruba ayrılarak bir kısmına saklanabilecekleri kutular verildi, diğerleriyse kutulardan mahrum bırakıldı. İki grup arasında ilginç bir fark ortaya çıktı; kutuları olan kediler çevrelerine çok daha çabuk alıştı, insanlarla etkileşime geçme konusunda daha ilgili ve daha az gergindiler. Çünkü kedi araştırmacılarının da belirttiği gibi, gizlenmek kediler için çevresel değişiklik ve stresle başa çıkma konularında en önemli davranışsal strateji. Vahşi kediler gizlenmek için ağaçlara tırmanıp mağaralara çekilirken evcil kedilerimiz huzuru ayakkabı kutularında bulabilir.

 

Vücut sıcaklığının korunması

 

Kutu merakının sebeplerinden biri de kedilerin içine kıvrıldığı kutuların vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olması. Kedilerin vücut enerjisi harcamaya gerek olmadan sıcak kalmak veya soğumak için ihtiyaç duyduğu ısı, insanlardan 20 derece fazladır. Yani yazın ortasında güneşin kavurduğu bir kaldırımda mayışmak kediler için pek de tuhaf sayılmaz. Aynı şekilde ufak karton kutular ve diğer dar alanlara sıkışmaktan hoşlanmaları da tuhaf değildir. Çünkü bu sınırlandırılmış alanlar kediyi top gibi kıvrılmaya ve nesnenin şeklini almaya zorlar, bu da vücut sıcaklığının korunması demektir.

Özetle söyleyecek olursak; kutular yalıtım sağlayan, gerginlik dindiren rahat alanlar. Burada saklanabilir, pusuya yatabilir, çevrede olan biteni kendilerini sağlama alarak izlemeye devam edebilirler. Mutlu kediler için, onlardan birkaç kutuyu esirgemeyin 😊

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.