Turistlerin Fotoğraf Çekme Merakı Yüzünden Canından Olan Yavru Yunus

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir denir, ancak bu kez bedeli bir can oldu. Geçtiğimiz hafta yavru bir Franciscana yunusu Arjantin’de bir plajda görüldü. Meraklı ve fotoğraf çektirmeye hevesli turistler arasında elden ele dolaşan yavru, sudan ayrılmaya daha fazla dayanamayarak hayatını kaybetti.

 

Arjantin’de bir plajda görülen yavru yunus, turistlerin fotoğraf çektirme merakına kurban gitti

Yavru yunus, yanında bir başka yunusla birlikte sudan çıkarıldı çünkü plajdaki insanlar onunla fotoğraf çektirmek istiyordu. Fotoğraflarda yunuslardan birinin plajdaki insanlarla çevrili olduğu görülüyor. Kavuran güneşe karşı hiçbir savunması yok ne yazık ki.

 

Düşüncesizlik ve vicdansızlık yüzünden can çekişerek öldü zavallı yavru

Yunuslar, suyun dışında uzun süre kalabilen canlılar değiller. Son derece kalın ve yağlı bir derileri var ve bu onlara ekstra sıcaklık sağlıyor. Ancak suyun dışında fazla kaldıkları zaman hızlı bir şekilde su kaybı ve peşinden de ölüm geliyor.

 

Ölen yavru ‘savunmasız’ canlı türleri listesinde yer alıyor

Bir fotoğraf uğruna kaybedilen can yetmezmiş gibi, Franciscana yunusları ‘savunmasız’ canlı türleri listesinde yer alıyor ve yalnızca Güney Amerika’nın güneydoğu sularında yaşıyor.

Ne yazık ki bu, fotoğraf çekme isteğiyle mahvolan ilk can değil. Bu üzücü olayın bir daha yaşanmaması için, kıyılara yaklaşan yunusların kesinlikle sudan çıkarılmaması gerektiği bilinci yayılmalı.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.