Tanıştıralım: Bir Patisiyle Dağları Devirecek Büyüklükteki 5 Evcil Kedi Cinsi

Evcil kediler de diğer hayvanlar gibi çeşitli boyutlarda olurlar ancak yine de ortalama 4-5 kilo ağırlığında olduklarını söylemek mümkün. Çeşitli organizasyonlar kedilerin karakterlerini ve boyutlarını kaydederken fikir ayrılıkları yaşarlar. Bu listedeki kedilerse, tüm organizasyonların en büyük kedi cinsleri olduğu konusunda hemfikir olduğu kediler.

 

#1 Maine Coon Kedisi

Eğer gerçekten de büyük bir kedi görmek istiyorsanız Maine Coon'a bakmanız yeterli. Hemen hemen tüm organizasyonlar Maine Coon cinsi kedileri en büyük ev kedileri olarak kabul ediyor. Ayrıca dünyanın en uzun kedisi rekoruna sahip Stewie de bir Maine Coon kedisi ve boyu tam 120 cm.

Rekor kıran Maine Coon kedileri hariç, bu cins kedilerin ortalama ağırlıkları erkeklerde 5-8 kilo arası, dişilerde 4-5 kilo arası oluyor. Bu oldukça büyük kediler, aşırı derecede tatlı huylu olurlar.

 

#2 Ragdoll Kedisi

Kucağınıza aldığınızda tam bir bez bebek gibi yumuşacık olan bu kedilerin isimleri de İngilizce ‘bez bebek’ anlamına geliyor. Bu koca kedi yumuşak, bol tüylü, sevgi delisi, uysal ve sadıktır. Ragdoll kedi sahipleri, çoğunlukla kedilerinin ‘köpeğimsi’ huylara sahip olduğunu, çünkü insan ailelerine karşı çok düşkün olduklarını söylüyor.

Ragdoll kedisi sahibinin ayakları dibine uzanır, onu kapıda karşılar, komutlara cevap verir ve hatta bir köpek gibi ağzında oyuncaklarla oyun oynar. Bütün bunların hepsi onu klasik kedi tavırlarından uzaklaştırıyor. Sarılmaya bayılan bu kedicikler, pek çok farklı renk ve tüy desenine sahip olabilir.

 

#3 Ragamuffin Kedisi

Orta - uzun, bir hayli yumuşak tüylere sahip bu kediler de farklı renklerde doğarlar. Ragamuffin kedileri iri kemikli ve güçlü kaslıdır. 9 kilo ağırlığa kadar ulaşırlar ve genelde Maine Coon kedilerinden daha küçük sayılırlar. Tatlı huylu, sabırlı kedilerdir ve insanlarla aralarında bağ kurarlar. Ragamuffin kedileri yaklaşık 4 yaşında olgunluğa erişirler ve uzun bir yaşam süreleri vardır.

 

#4-5 Chausie ve Savannah Kedileri

Teknik olarak pek ev kedisi sayılmazlar, çünkü bu cinsler evcil ve vahşi kedilerin melezlenmesi sonucu doğmuştur. Ancak pek çok kedisever ve kedi organizasyonu, bu canlıları resmi bir kedi ırkı olarak tanımlar.

Chausie kedileri küçük bir pumaya benzer, bu da bir orman kedisi olan Felis Chaus ile bir evcil kedinin birleşiminden geldiği içindir. Savannah kedileriyse Afrika servali ve evcil kedi birleşimiyle oluşmuştur ve vahşi atalarına oldukça benzeyen bir görüntüsü vardır.

Bu tür melez cinsler yüzyıllardır yaşam sürerler çünkü eski zamanlarda da evcil kediler ve vahşi kediler doğal ortamında çiftleşiyordu. Bu kediler son derece zeki, aktif ve meraklı olurlar. Sakin ve tembel bir kedi arkadaş isteyen kişilere göre değillerdir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.