Buca Belediyesinden Hayvanlara Şiddeti Önlemek İçin Adım

Ülkenin dört bir yanından gelen hayvana şiddet haberleri hepimizi yasa boğuyor. Ne yazık ki sürekli, uzuvları kesilen, tecavüze uğrayan, dövüştürülen, öldürülen hayvanların haberleriyle karşılaşıyoruz ve bunların önüne geçebilecek caydırıcılıkta yasalar bulunmuyor.

Buca Belediyesi bu duruma bir çözüm getirebilmek amacıyla bir düzenleme yaptı. Bu düzenlemeye göre, ilçede hayvanların bakımlarını ihmal etmek, güçlerini aşan fiillere zorlamak, aşırı sıcak ve soğuğa maruz bırakmak ve hayvan ölülerinin izinsiz gömülmesi yasaklandı. Yasağa uymayanlar 261 TL para cezasına çarptırılacak. Şiddet olaylarını önlemek için adım atan belediye, daha önceki aylarda da DİSK Genel İş Sendikası ile yaptığı toplu iş sözleşmesine taciz, tecavüz, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile hayvanlara kötü muamele gibi suçlara karşı iş akdini fesih maddesi koymuştu.

 

Buca Belediyesi, hayvanlara yönelik şiddetin azalması için bir adım attı

 

Düzenlenmeye göre, ilçede hayvanlara şiddet uygulayan kişiler 261 TL para cezasına çarptırılacak

Belediye, Zabıta Müdürlüğü Emir ve Yasaklar Yönetmeliği’nde düzenleme kararı aldı. Yönetmelik’in “Şehir içinde hayvan koşturmak, hayvanlara eziyet etmek, dövmek ve dövüştürmek yasaktır” maddesine ilave olarak, “Hayvanların bakımlarını ihmal etmek, güçlerini aşan fiillere zorlamak, hayvanları aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakmak ve hayvanlara fiziksel, psikolojik veya cinsel şiddet uygulamak yasaktır” cümlesi eklendi. Yönetmelik’e eklenen bir diğer ibare de şu şekilde; “Büyük ve küçük her türlü hayvan ölüleri her nerede olursa olsun açıkta bırakılamaz, umuma mahsus yerlere atılamaz veya izinsiz gömülemez.”

 

Buca Belediyesi daha önceki aylarda DİSK Genel İş Sendikası ile yaptığı toplu iş sözleşmesine hayvana şiddet suçu işleyenlerin işine son verme maddesini koymuştu

 

Bu yasakların ülke genelinde daha caydırıcı olacak biçimde yayılmasını diliyoruz

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • .7bnn

    2 yıl önce

  • haklilar hayvanlarinda bir cani var burdan harkese sesleniyorum hayvanlari sevin

    2 yıl önce

  • teşekkür ederiz buca belediyesine bu güzel projesi için ama köpeklerimizi gezdirmeye çıkardığımız parklarıda biraz temizleseler keşke.. bu da çok büyük bir adım olur buca için..

    2 yıl önce