En Çok Bilinen Akvaryum Balıkları

Akvaryumlar, hem bulunduğu ortama kattıkları huzurlu görüntüyle hem de uğraşması zevkli bir hobi olması yönüyle pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Ancak akvaryumun içindeki canlıların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için yeterli maddi imkanınız ve vaktiniz olmalı. Bakımsız bırakılan bir akvaryum, içinde yaşayan balıklar için eziyete dönüşmemeli.

Kaliteli bir filtre sistemi, seçtiğiniz balıkların türlerine uygun biçimde su sıcaklığını ayarlamanıza yardımcı olacak bir ısıtıcı, arka plan dekoru, zemin süslemesi için kum ve taşlar, balıkların ürettiği bakterilerin su kalitesini bozmasını önlemek için dip süpürgesi ve balıklarınızı yakalayabilmeniz için bir süzgeç, ilk etapta edinmeniz gereken en önemli malzemeler arasında yer alıyor.

Karma bir akvaryum oluşturmak istiyorsanız seçtiğiniz balıkların bir arada yaşayıp yaşayamayacağını göz önüne almanız gerektiğini de hatırlatalım ve en popüler balık türleri listemize geçelim.

 

#1 Japon balığı (Carassius auratus)

Asya kökenli olan bu güzel balıklar hem etçil hem de otçuldur. Aynı zamanda barışçıl bir yapıya sahiptirler. 20 cm’ye kadar büyüyebilirler, ihtiyaç duydukları su sıcaklığı 18-24 derece arasıdır.

 

#2 Lepistes (Poecilia reticulata)

Lepistesler barışçıl yapıda olmaları ve kolay üretilmeleri nedeniyle akvaryum balıkları arasında epey popülerdir. Dişiler 6 cm, erkekler 3 cm boyutlarında olur. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı 25-28 derece arasıdır.

 

#3 Beta balığı (Betta splendens)

Bir diğer adı kavgacı siyam balığı olan beta balığının çeşitli renk ve yapıya sahip birçok alt türü bulunur. Etçildir, bakımı kolaydır, kendi türüne karşı agresiftir. İhtiyaç duyduğu su sıcaklığı 25-27 derece arasıdır.

 

#4 Kılıçkuyruk (Xiphophorus hellerii)

Hem etçil hem otçul beslenen bu balıklar, diğer balıklarla uyum içinde yaşasalar da kendi türlerinden olan baskın erkekler, diğer erkekleri rahatsız eder. Kuyruk hariç boyları 10-12 cm arasındadır. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı 20-28 derecedir.

 

#5 Plati (Xiphophorus maculatus)

Platiler kırmızı renkleriyle akvaryuma canlılık katan balıklardır. Kuru yemler ve akvaryumda oluşan yosunlarla beslenen bu balıklar barışçıl yapıdalardır. Dişiler 6 cm, erkekler 5 cm boylarında olur. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı 20-26 derece arasıdır.

 

#6 Melek (Pterophyllum scalare)

Melek balıkları hem etçil hem otçul beslenirler. Orta derecede agresif olan bu balıklar, yutamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. En fazla 10 cm boyutuna ulaşabilen melek balıklarının ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı 24-30 derece arasıdır.

 

#7 Çöpçü balığı (Corydoras)

Çöpçü balığı, akvaryumun dibinde kalan pislikleri temizlediği şeklinde yanlış bir bilgiyle ünlenmiştir. Aslında dipteki pislikleri değil, dibe çöken yemleri yerler. Hem etçil hem otçul olan bu balıkların ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı 24-28 derece arasıdır.

 

#8 Neon tetra (Paracheirodon innesi)

En popüler balık türlerinden olan tetralar etçil beslenirler ve barışçıl yapıya sahiplerdir. En fazla 4 cm boyuna ulaşırlar. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı 20-25 derece arasıdır.

 

#9 Sarı prenses (Labidochromis caeruleus)

Hem etçil hem otçul beslenir ve barışçıl bir türdür, ancak üreme döneminde saldırganlaşabilir. Bakımı kolay olduğu için akvaryuma yeni başlayanlar tarafından sıkça tercih edilir. Boyu 10 cm’ye ulaşabilen sarı prensesin ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı 23-28 derece arasıdır.

 

#10 Siyah moli (Poecilia sphenops)

Üreme dönemi sırasında bazı çatışmalar yaşansa da, genel olarak barışçıl bir balık türüdür. Çoğunlukla bitkisel beslenir. İhtiyaç duyduğu su sıcaklığı 22-30 derece arasıdır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.