En Konuşkan 6 Kuş Türü

Bazı insanlar beraber egzersiz yapıp oyun oynayabilecekleri, sorgusuz sualsiz sadık olan ya da onları gece ısıtacak pofuduk hayvanlar edinmek isterken bazıları da onlarla sohbet edebilecek bir dost edinmek ister. Uzun ve yorucu bir günün ardından evde onları karşılayacak bir ses, kimileri için her şeyden önemli. İşte bu tür insanlar için en ideal hayvan, konuşmaktan hoşlanan kuşlar olacaktır.

Konuşabilen pek çok kuş türü vardır, fakat onlar da kendi aralarında ayrılırlar. Bazı kuşlar kendilerini sözle ifade etmekte ya da tane tane konuşma konusunda oldukça iyidir. Bazılarının çok iyi hafızaları vardır ve yüzlerce kelimeyi hatırlarında tutabilirler. Bazı çok özel kuşlar ise konuşan insanları dinler, konuşmanın bağlamını ayırt eder ve size mantıklı cevaplar vermeyi bile başarır.

 

#1 Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları oldukça popüler ve genelde evcil hayvan olarak tercih edilen kuşlardandır. Bu tatlı minikler birçok kelimeyi aklında tutabilir ve şarkı söylemeye bayılırlar. Sesleri ise çok yüksek değildir ve sabit tınıları yoktur.

 

#2 Keşiş muhabbet kuşu

Bu renkli kuş, aslında küçük bir papağandır. Çok sosyal ve zeki olmalarıyla bilinirler. Bu kuşlar çok fazla kelime ve cümleyi akıllarında tutabilir ve size güzel hikayeler anlatabilirler.

 

#3 Mavi kafalı papağan

Eğer niyetiniz hayat boyu size eşlik edecek bir dost bulmaksa mavi kafalı papağan tam size göre demektir. Çünkü bu kuşlar 100 yıl kadar, hatta daha da uzun yaşayabilirler! Konuşurken çıkardıkları ses çok güzeldir ve insanların seslerini taklit etme konusunda inanılmaz başarılılardır.

 

#4 Hintli halka boyun

Bu kuşlar çok zekidir. Birçok kelime ezberleyebildikleri gibi oldukça net konuşurlar. Hintli halka boyun, duyduğu sesi taklit etmez, genelde kendi sesini kullanarak konuşur. Hatta söylediği kelimenin anlamına uygun şekilde ses tonlamasını bile değiştirebilir.

 

#5 Eklektus

Dişisi parlak kırmızı, erkeği ise yeşil renk olan eklektus tane tane konuşan, tonlamaları taklit edebilen ve kelimelere sesiyle duygu verebilecek şekilde tonlamalar yapabilen bir kuştur. Yetenekleri fazla olsa da bu papağan ancak çok iyi eğitilirse konuşabilir.

 

#6 Afrika grisi

Afrika grisi, konuşan kuşlar arasından zekası ile sıyrılır. Bu kuşun hayvanlar aleminin en zekileri listesine rahatlıkla gireceğini söyleyebiliriz. Bazı uzmanlar, bu kuşun karşısındaki kişi ile sohbet bile edebildiğini iddia ediyor. Konuşmaların anlamlarını anlayabilen ve cümleler arasındaki bağlantıları yakalayabilen bu kuş, konuşabilmek için çok ciddi bir eğitime de ihtiyaç duymuyor üstelik.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.