Evcil Dostunuza Uzun Bir Yaşam Sağlamak İçin Yapmanız Gereken 3 Şey

Evinizin üyesi, en yakın dostlarınızdan biri olan evcil hayvanınız, ne kadar uzun yaşarsa yaşasın bu sürenin kimseye yetmeyeceğini biliyoruz. Çünkü hepimiz istiyoruz ki hep bizimle olsunlar, ancak ne yazık ki bu mümkün değil.

Ancak kedilerin ve köpeklerin daha uzun bir yaşam sürmesini sağlamak için yapabileceğiniz şeyler de var.

 

#1 Onu düzgün besleyin

Kaliteli yiyecek kullanmak oldukça önemli. Ünlü mama markaları bu konuda çok iyi araştırılıyor ve neredeyse çoğu evcil hayvanın insanlardan daha sağlıklı beslendiğini söylemek bile mümkün.

Yaşlı kedi veya köpeğiniz, yaşına uygun bir diyet yapmak zorunda değil. Bir hayvan sağlıklı olduğu sürece yaşı ne olursa olsun her zamanki yemek programına devam edebilir. Tabii kimi hayvanlarda az yeme sorunu görülüyor, bu durumda da yaşlı dostunuzun gerekli proteini alabilmesi için daha yüksek proteinli besinlere geçmeniz gerekebilir.

Diyabet, kanser gibi hastalıklara sahip evcil hayvanların elbette farklı bir menüye ihtiyacı olacaktır. Onun için en uygun seçenekleri veteriner hekiminizden öğrenmeniz gerekiyor.

Yemeğin yanında onun için ulaşımı kolay temiz su sağlamayı da unutmamalısınız. Eğer evcil dostunuz normalden fazla su içmeye başladıysa yine veteriner hekime danışmanızda fayda var.

 

#2 Kilosunu takip altında tutun

Veteriner hekimlerin evcil hayvanlar arasında en sık karşılaştığı sorunlardan biri de obezite ve bu durum özellikle yaşlı hayvanlarda görülüyor. Fazla kilolar sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi evcil hayvanınızın nefes almada zorluk çekmesine, sıcağa dayanamamasına ve yüksek kan basıncına sebep olabilir. Bunlar obezitenin sebep olabileceği pek çok sorundan yalnızca birkaçı.

Evcil hayvanınızın kilosunu kontrol altında tutmak için her öğün yemeğini ölçmelisiniz, özgürce yemek yemesi iyi olmayacaktır. Eğer birden fazla evcil hayvanınız varsa küçük yemek hırsızlıklarını önlemek için onları ayrı odalarda beslemeniz gerekebilir.

Köpeğinizin veya kedinizin kilo vermesi için en doğru yolu veteriner hekiminiz size söyleyecektir.

 

#3 Vücuduna ve beynine iyi bakın

Yaşlı evcil dostunuz eklem rahatsızlıklarına, kalp hastalıklarına sahip olabilir ancak fiziksel aktivite her koşulda önemlidir. Sadece onun yeteneklerine göre ayarlama yapmanız gerekiyor. Koşu yerine yürüyüş, bütün gün dolaşma yerine kısa geziler yapabilir ve kapalı alanda oyunlar oynatabilirsiniz.

Beyin sağlığı da eşit derecede önemlidir. Ona zekasını geliştirmesini sağlayacak oyuncaklar vermelisiniz. Hatta küçük ödülleri puzzle oyuncakların içine saklayarak onu bulması için kendini zorlamasını da sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanın bir başka yolu da evin farklı yerlerine yiyecekler saklayıp siz evde yokken bulmasını sağlamaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.