Evcil Hayvan ile Yaşayan İnsanların Sahip Olduğu 6 Avantaj

Pek çok insan için evcil hayvanlar sevgi ve dostluk kaynağıdır. Üstelik hayvanların insan sağlığı için faydalı olması da cabası…

 

#1 Daha sağlıklı bir yaşama sahip olurlar

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvan sahiplenmek, 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde bile insan sağlığına fayda sağlıyor. Zaman içinde pet sahibi kişiler baş ağrısı, bahar nezlesi gibi birtakım rahatsızlıkları daha az yaşıyorlar.

 

#2 Evcil hayvanlar stresi yatıştırmaya yardımcı olur

Bir hayvanı okşamak ya da en basitinden akvaryumunda yüzen balığı izlemek bile rahatlamamıza yardımcı olur. Evde sürekli bir evcil hayvanın olmasıysa kalp atış hızını ve kan basıncını düşürüyor.

Bu yönde yapılan araştırmalar hipertansiyon (yüksek kan basıncı) hastası kişilerin bu durumdan özellikle yararlandığını ortaya koydu. Evcil hayvanların sağladığı kan basıncındaki azalış durumu, az tuzlu bir diyet programının veya alkol tüketimini durdurmanın yarattığı etkiyle aynı.

 

#3 Kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır

Kalp hastalıkları her yaştan pek çok insanın hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Ancak evcil dostlarımız bu alanda da sağlımıza katkıda bulunuyor.

Yapılan araştırmalar bir evcil hayvan sahibi olmanın kolesterol değerlerini ve kandaki trigliserit oranını düşürdüğünü gösterdi; bu iki faktör de kalp hastalıklarını tetikleyen faktörler. Evcil hayvanların kan basıncını düşürdüğünü de göz önüne alarak evcil hayvan sahiplerinin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin diğer insanlara göre daha az olduğunu söylemek mümkün.

 

#4 Psikolojik faydalar

Evcil hayvanlar size arkadaşlık eder ve genel olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olurlar. İnsanların kendisini yalnız hissetmesine engel oldukları gibi, düzenli ilgi ve bakım gerektirdikleri için de bir işi tamamlamanın getirdiği mutluluğun yaşanmasını sağlarlar.

Psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin evcil hayvan sahibi olduktan sonra daha mutlu oldukları gözlemleniyor.

 

#5 Sosyal faydalar

Bu getirilerin yanında, evcil hayvanlar insanların sosyalleşmesine de katkıda bulunur. Köpek eğitimi dersleri alırken, klinik ziyareti yaparken, evcil hayvanınızı dışarıda gezdirirken pek çok insanla tanışabilirsiniz. Bu konudaki çalışmalar gösterdi ki, köpekle birlikte yürüyen kişiler yalnız yürüyen kişilere göre daha çok insanla pozitif etkileşime geçiyor.

 

#6 Çocuklar için faydalar

Evcil hayvanla birlikte büyüyen çocuklarda bazı alerjilerin daha az görüldüğü gözlemleniyor. Sağlık faydalarının yanı sıra, evcil hayvanı olan çocuklar sorumluluk bilincine daha erken yaşta sahip oluyor. Ayrıca evcil hayvan sahibi olan çocuklar diğer çocuklara göre daha paylaşımcı ve bencillikten uzak oluyorlar.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.