Evcil Hayvan Sahibi Olmak İstemeniz İçin 7 Geçerli Sebep

Evcil hayvanlar ilgi ve emek gerektirir. Ancak bu, evcil hayvan sahibi olmanın fiziksel ve zihinsel faydalarına kıyaslandığında son derece küçük bir bedeldir. Eğer bir evcil hayvan sahiplenme konusunda kararsızsanız, listemizi okuduktan sonra koşarak yeni dostunuzu arayacak olmanız muhtemel!

 

#1 Hayvanlar stresi azaltır

Maruz kaldığımız stresi azaltmanın birtakım yöntemleri var, ancak içlerinden en iyisi bir evcil hayvan sahiplenmek olabilir. Evcil hayvanlar bize en az insan dostlarımız kadar destek sağlarlar. Çünkü sizi her zaman dinleyebilirler ve bunu yaparken de yargılamazlar; bu da geçirdiğiniz stres dolu günün yükünü azaltmanıza yardımcı olur. Stres dolu bir günün ardından evcil dostunuzun sevimlilik akan yüzüne baktığınız an aklınız dağılacak, strese sebep olan duygularınızın yoğunluğu azalacaktır.

Evcil hayvanlar sevilmeye, sizinle iletişime geçmeye, beslenmeye ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu sayede siz de olumsuz hislere boğulmak yerine çok daha iyi vakit geçirirsiniz.

 

#2 Evcil dostunuz her daim yanınızdadır

İnsanlar onlara her ihtiyaç duyduğunuzda etrafınızda olmayabilirler, ama evcil hayvanlar her zaman sizinledir. Size sevgilerini gösterir ve yanında olmanızdan mutluluk duyduğunu belli ederler.

Karşılıksız sevgi, sağlık durumunu iyileştirmeye de yarar. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar ortaya koydu ki, evcil hayvan sahibi olmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kalp sağlığını iyileştiriyor, fiziksel acıyı azaltıyor ve zihin sağlığını olumlu etkiliyor.

 

#3 Evcil hayvan demek, eğlenceli vakit demek

Evcil hayvanlar eğlenceli zaman geçirmek için harika bir kaynaktır. Onlar da alışkanlıkları, farklı kişilikleri olan canlılardır ve kimi zaman sizi dakikalar sürecek bir kahkaha komasına sokabilirler.

Evcil hayvanların kendine ait karakterleri olmasının en iyi yanı, aklınızı meşgul eden sorunlardan uzaklaşmanızı sağlayıp eğlenceli vakit geçirmenizi sağlamaları olsa gerek.

 

#4 Evcil hayvanlar sorumluluk aşılar

Ne tür olduğu fark etmeksizin tüm evcil hayvanlar bakımınıza muhtaçtır. Başka bir canlının yaşamından sorumlu olmak, hayatın diğer alanlarında da sorumluluk sahibi olmanız için yardımcı olur. Bu özellikle öğrenme çağındaki çocuklar için önemli olsa da, bir yetişkinin de düzenli sorumluluk edinmesi olumlu bir durum.

 

#5 Hayvanlar daha merhametli bir insan olmanızı sağlar

Sevgi ve merhamet, insanlığın ihtiyaç duyduğu duygulardır. İçinde yaşadığımız karmaşık dünyayı da düşünecek olursak hayatlarımızda merhamet hissine çok daha fazla yer vermemiz gerektiği ortada. Hayatını sürdürebilmek, iyi koşullarda yaşamak ve mutlu olmak için size ihtiyaç duyan bir evcil dosta sahip olmanız, kesinlikle sizi olduğunuzdan daha merhametli biri haline getirir. Kendi istek ve ihtiyaçlarınızın dışında artık onun da istek ve ihtiyaçlarını gözetmeye başlar ve bu konuda harekete geçersiniz.

Bu sayede diğer insanlara ve yaşadığınız çevreye karşı daha merhametli biri olursunuz. Bunun getirileri de kuşkusuz ki daha az stres, daha çok farkındalık ve genel olarak daha mutlu bir yaşamdır.

 

#6 Evcil hayvanlar sözsüz iletişiminizi geliştirir

Hayvanlar konuşamadığı için onlarla iletişime geçmek için vücut dilini anlamanız gerekir. Bu anlama yeteneği kısa zaman içinde insanları da daha kolay anlamanızı sağlayacaktır. Hayatımızda fark etmesek de büyük yer kaplayan sözsüz iletişim, insanlarla olan ilişkilerinizi de iyi etkiler.

 

#7 Hayvanlar tehlikeyi sezer

Hepimizin bildiği gibi köpekler evin etrafında yabancı biri olduğu zaman havlamaya başlar. Bu da güvenliğiniz için faydalı bir durumdur. Ancak evcil hayvanlar yabancı kişileri tespit etmekten çok daha fazlasını yapabilir.

Evcil hayvanlar yangın, deprem gibi felaketle sonuçlanabilecek olayları sezebilir, sizi bu konularda önceden uyararak hayatınızı kurtarabilirler. Özel eğitim alan bazı evcil hayvanlar, çeşitli hastalıkları olan sahiplerini krize girmeden, bayılmadan vs. önce uyarabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • olsun bilen biliyorda bilmeyenler de vardır illaki herkes herşeyi bilecek diye birşey yok ki

    1 yıl önce

  • bunları söylemeye gerek yok ki 😊 bunları bilen biliyor bilmeli de 😄😅

    1 yıl önce