Evcil Hayvan Sahiplerinin Koronavirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler

Koronavirüs ailesinin bir üyesi olan ve Covid-19 olarak adlandırılan virüs, ilk kez tespit edildiği Aralık ayından bu yana 4 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Virüsün, Çin’in Vuhan kentindeki bir balık pazarından yayıldığı tahmin edilse de, koronavirüslerin hayvandan insana geçtiği kesin olarak bilinen bir gerçek. Fakat bu virüsü tehlikeli bir salgın haline getiren şey, mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşması.

Virüsün kaynağının hayvanlar olduğu düşünülünce, evcil hayvan sahiplerinin aklına farklı endişelerin düşmesi de kaçınılmaz oluyor. Evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşır mı? Peki, koronavirüs insandan evcil hayvana bulaşır mı? Ülkemizde henüz koronavirüs vakası tespit edilmese bile, bu kadar hızlı yayılan bir virüse karşı her türlü önlemi almak zorundayız. Bu önlemlere kendimizi korumanın dışında, evcil hayvanlarımızı korumak da dahil.

 

Evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşır mı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, evcil hayvanlardan insanlara koronavirüs bulaştığına dair bir kanıt yok. Ancak yine de, evcil hayvanlarla temas ettikten sonra ellerimizi su ve sabunla yıkamamız tavsiye ediliyor. Bu, bizi hayvandan insana geçen salmonella ve E.coli gibi bakterilere karşı koruyor.

 

İnsanlardan evcil hayvanlara koronavirüs bulaşır mı?

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da yaşayan ve sahibi Covid-19’a yakalanan bir köpek, koronavirüs testinde “zayıf şekilde pozitif” çıkmış ve karantinaya alınmıştı. 17 yaşındaki Pomeranian cinsi köpekte düşük seviyede enfeksiyon tespit edildi ancak hastalığın belirtileri gözlemlenmedi. Uzmanlar, bunun bir insandan hayvana geçiş vakası olduğunu düşünüyor.

 

“Evcil hayvanlarınızı öpmeyin”

Hong Kong’da, sahibi hastalığa yakalanan ve kendisinde de koronavirüs tespit edilen köpeğin ardından, uzmanlar evcil hayvanlarla temas ederken dikkatli olunması gerektiğini açıkladı. Hong Kong’un Tarım, Balıkçılık ve Doğal Hayatı Koruma Dairesi, evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına, onların yemeklerine veya eşyalarına dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerini yıkamalarını tavsiye ediyor, hayvanları öpmekten kaçınmalarını söylüyor.

 

Evcil hayvanları tehlikeye atacak önlemler alınmamalı

Güncel verilere göre evcil hayvanlar koronavirüsün insanlara veya diğer hayvanlara yayılmasına sebep olmuyor. Koronavirüsün yüzeylerde ve nesnelerin üzerinde bir süre yaşadığını biliyoruz; aynı şekilde virüs bir kedi veya köpeğin üzerinde bulunabilir, ancak bu onların enfeksiyon kaptığı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bildiğimiz hijyen kurallarına dikkat etmek dışında ekstra önlem almaya gerek yok. Ayrıca tıpkı virüsü kapmamış insanların maske takmasına gerek olmadığı gibi, evcil hayvanlara maske takılmasına da gerek yok. Aksine, maske takılması evcil hayvanınızın stres yapmasına sebep olabilir.

 

Kaynaklar: WHO, BBC, CNN

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.