Evde Kedi ve Kuşu Bir Arada Beslemek Mümkün Mü?

Farklı türlerden hayvanların aynı evde bakılması, sıra dışı bir durum sayılmaz. Kedi, kuş ve hatta köpeğe bir arada bakabilirsiniz. Önemli olan onlar için uygun beslenme ve sağlık koşullarını sağlamaktır.

 

Kuş olan eve kedi getirmek

Evde önce kuşun olması, onun eve adapte olma sürecini aşması ve kediyi kabullenmesi açısından olumlu etki yapar. Kuşlar strese bağlı hastalıklar söz konusu olunca son derece hassas hayvanlar olabilirler. Ayrıca, eve getirdiğiniz kedinin yavru olması da onun kuşa alışması için olumlu olacaktır. Yavru kedi, kuşu evin bir parçası olarak göreceği için avcılık içgüdülerini bir kenara bırakıp kuşla arkadaş olacaktır.

İki farklı türün birbirine alışması haftalar, aylar sürebilir. Birbirlerine zarar vermeyeceklerine emin olduktan sonra bu süreç biter ve kedi ortalıktayken kuşun kafesinden çıkmasına müsaade edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de boyuttur. Kediniz her ne kadar avcılık içgüdüsüyle hareket etmese de, oyun esnasında istemeden kuşu incitebilir. Bu nedenle oyun vakitleri sizin gözetiminizde olmalıdır.

 

Kedi olan eve kuş getirmek

Bir kuş sahiplenmeye karar verdiyseniz, iki hayvanın güvende olmasının en iyi yolu onları ayrı tutmaktır.

Bu, ispinozgiller veya kanaryalar gibi küçük kuşlar hayatlarını kafeste geçirdikleri için kolay bir seçenektir. Ancak papağanlarda durum böyle değildir. İnsanlarla etkileşimde olduklarında, kafesin dışında vakit geçirip ortamı keşfetme fırsatına sahip olduklarında daha mutlu olurlar. Evinizin büyüklüğüne göre, kedinizi ve papağanınızı ayrı tutmanız imkansız hale gelebilir.

Eğer çok fazla aksiyona girmekten hoşlanmayan, hafiften tembel bir kediniz varsa bu durum lehinize olabilir. Kimi kediler avlanmaktansa uyuklamayı tercih eder. Kediyi kuştan uzak tutmak için kedi uzaklaştırıcı kokular veya 1-2 kez spreyle su sıkmak işe yarayacaktır. Kedinin davranışı düzene girene kadar kuşu kafeste tutmakta fayda var. Kedinizin asla saldırmayacağına emin olsanız bile, sizin gözetiminiz altında değillerken kuşu kafesinde tutmakta fayda var.

 

Isırıklara karşı önlem alın

Bir papağanın -en azından büyük olanların- kendini koruma yetisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kediden gelecek ufak bir ısırık veya tırnaklama, ölümcül enfeksiyonlara sebep olabilir. Tüm önlemlerinize rağmen kuşu bir yaralanmadan koruyamadığınız anda, onu derhal veteriner hekime götürmelisiniz.

Yaralar küçük de görünse, kuşunuz sizin fark etmediğiniz bir enfeksiyon kapıp ölebilir. Bu zamana kadar kuş gardını düşürecek kadar hasta olmuşsa, onu kurtarmak için geç kalmış olabilirsiniz. Ona savaşması için bir şans verin, veteriner hekim çeşitli ilaçlarla hasarı gidermesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.