Evdeki Kediniz ve Yeni Sahiplendiğiniz Kedinin Anlaşma Zorluğu Çekmesinin Altında Yatan Sebepler

Eğer bir ya da daha fazla kediniz varsa ve eve yeni bir kedi getirdiyseniz, diğerlerinin tepkisi ondan kaçınmak, ona tehditkâr biçimde tıslamak, hatta saldırmak olabilir. İnsanlar bu gibi durumlarda derhal müdahale etme ihtiyacı hisseder ve kedilerinin asla anlaşamayacağından korkar. Ancak bilinmesi gereken, konunun bundan çok daha farklı olduğu.

 

Vahşi kedilerden kalan davranışlar

Bu davranışı anlamak için vahşi doğadaki kedileri ele alalım. Vahşi doğada kediler sosyal gruplar halinde yaşarlar ve gruplarına kimlerin dahil olduğu bellidir. Eğer yabancı bir kedi kendilerine yaklaşırsa onu grubun yavrularına bir tehdit olarak kabul edeceklerdir, çünkü grup dışı erkek kediler gruptaki yavrulara ulaşırsa onları öldürebilir. Bu yüzden grubun anne ve baba kedileri yabancıya karşı atağa geçer. Eğer yabancı kedi grubun bir üyesi olma niyetiyle gelmişse, ona alışmaları haftalar veya aylar sürebilir. Nihayet onun tehlikeli olmadığına ikna olduklarında, yeni üye gruba kabul edilir.

 

Kediler diğer kedilerden korkarlar

Eve yeni bir kedi getirdiğinizde, diğer kedileriniz de buna benzer bir tepki verir. Yeni gelen kediyi bir yabancı olarak algılar ve aileden saymazlar, bu oldukça normaldir. Kedileriniz yeni kediden nefret etmiyordur, yalnızca ondan korkuyordur ve onun tehlikeli olmadığını öğrenmek için zamana ihtiyaçları vardır.

 

Yabancı kedileri birbirlerine alıştırmak

Eve yeni bir kedi getirdiğinizde onları ilk zamanlar ayrı tutmak, birbirlerinin koku ve varlıklarına alışmaları için zaman tanımak, yeterli yiyeceğe ve kum kabına sahip olduklarından emin olmak takip etmeniz gereken adımlardır.

 

Uzun süre geçmesine rağmen anlaşamayan kediler

Kimi zaman tüm bu yöntemleri uygulasanız da kediniz yeni gelen kediden korkmaya devam eder. Bunun bir başka sebebi de evdeki kedinizin uzun süredir başka bir kedi görmemiş olması olabilir. Uzun süredir tek başına yaşayan ev kedileri, yeni kedilerin varlığına alışmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir. Bir başka sebep de kedinizin yavruyken yeterince sosyalleşip kedi davranışlarını öğrenememesi olabilir. Eğer evinizdeki kedi yavruyken başka kedilerle etkileşime geçmediyse veya uzun zamandır başka kedi görmediyse, yeni kediye alışması daha uzun sürer.

Çokça zaman ve özen göstermeye rağmen iki yabancı kedi anlaşamamaya devam edebilir. Bu bazen kişilikten kaynaklanır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de sıra dışı karakterlere sahiptir ve kişisel tercihleri olur. Nasıl ki insanlar bazı insanlardan hoşlanmıyorsa, aynı şey kedilere de olabilir. Durum böyleyse yapabileceğiniz en iyi şey birbirlerine tolerans göstermelerini sağlamak. Birbirlerine kedi banyosu yaptırıp sık sık birlikte sarılıp uyumasalar da en azından aynı odada durup kavga etmemeyi başarabilirler.

Tüm çabaya rağmen başarılı olamıyorsanız bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz. Sürekli kavga eden kedileriniz varsa, hekim yardımı alana dek onları ayrı tutmalısınız.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • 7 yıl baktığım kedim iki hafta önce öldürüldü bir sokak köpeği tarafından😢eşim ertesi günü ölen kedimin cinsinden(sarman) bir küçük kedi yavrusu getirdi,iki hafta onunla ve eğitimiyle uğraşırken,dört gün önce sokakta bir tekir kedi yavrusu buldum,daha önce komşunun birisi kedi yavrusu almak istiyorum demişti,götürdüm ona verdim iki gün sonra bugün kapıya getirmiş her yerimiz şişti diye😡eşim iki kedi istemiyor evimiz bahçeli değil😔burada da paylaştım,tekrar sokağa da atamadım ne yapacağımı şaşırdım😥😔fütfen bana yardımcı olun😢

    1 yıl önce

  • yakın zamanda bizde bi kedi daha almayı planlıyorduk bu yüzden bu yazı çok yardımcı oldu

    1 yıl önce