Evdeki Kedinize Yeni Arkadaş Getirirken Göz Önüne Almanız Gerekenler

Kediler doğuştan bağımsız, korumacı ve tek başına olmayı tercih eden hayvanlardır. Ancak yalnızlığı seviyor olsalar da kendi türleriyle arkadaşlık kurduklarında bu durumdan büyük keyif alabilirler. Aynı anda sahiplenilip birlikte yetiştirildiklerinde kurdukları ilişki daha sağlam  olacaktır. Yine de, belli yaşa gelmiş kedinize daha sonradan bir arkadaş getirmeniz mümkün. İkisi er ya da geç birbirlerine alışacaklardır. Sadece sabırlı olmanız  gerekir.

 

Genç kedileri tanıştırma

Yavru kediler ve genç sayılabilecek kediler, yeni kedi dostlarıyla arkadaşlık kurmada sıkıntı çekmezler. Tek yapmanız gereken yeni kedinizi eve getirip, iki küçük yırtıcının nasıl birbirlerini tanımaya başladıklarını izlemek olacaktır. Birkaç hırlama ve tıslama olmayacak diye bir şey yok elbette. Bu gösterileri bölüp engellemeye çalışmanıza bile gerek olmayacaktır hatta. Karşılaştıkları yere birkaç oyuncak atmak ve dikkatlerini dağıtmak, birlikte oynamalarını sağlamak, ilişkilerini kurmakta kediciklere yardımcı olacaktır. İlk birkaç gün birbirlerine iyice alışıp arkadaş olmadan önce ayrı odalarda yatmaları, almanız gereken tek tedbir olacaktır.

 

Yetişkin kedileri tanıştırma

Eve yetişkin bir kedi getirmek, yavru kedilere nazaran daha zor olabilir. İki olgun kedinin birbirlerini tolere ettikleri ve arkadaş oldukları manzarayı görmeniz biraz daha zaman alacaktır. Yeni gelen kedi birkaç gün ayrı odada tutulursa daha iyi olur. Kedilerinizin birbirlerine verdikleri tepkiye göre ayrı yatma işini uzatabilirsiniz.

Zaten evde olan ilk kedinizin bu dönemde ilgiye ve sevgiye daha çok ihtiyacı olacaktır. Yeni gelen kedinize de şüphesiz sevginizi göstermeniz gerekecektir. Fakat önceden evde olan kedinizin yeni gelen kedi ile kendini tehdit altında hissetmemesi ve size güvenmeye devam etmesi kediler arasında kurulacak ilişki için de oldukça önemlidir.

Bazı uzamanlar evin ilk sahibi olan kedinin önceliklerle kandırılması gerektiği görüşünde. Örneğin, ilk beslenen ya da ilk kucağa alınanın o olması gibi. Bazı uzmanlar ise, her iki kediye de eşit davranılması gerektiğini ve her durumu aynı anda deneyimlemeleri gerektiği görüşünde. Kedilerinizin birbirlerine karşı tutumunu gözlemleyerek kendi durumunuz için en doğru olanı sizin tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Her şekilde, iki kedinin de sadece onlara özel zamanlarının olması şart. Birbirlerini görmedikleri bir dönemde her ikisiyle de ayrı ayrı ilgilenmeniz iyi olacaktır.

 

Genç kedi ile yaşlı kediyi tanıştırma

Ailenizin emektar kedisinin genç bir kedi ile tanıştırılması ona çok iyi gelecektir. Yeni arkadaşı ile kendini daha neşeli ve genç hissetme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda oluşabilecek tek sıkıntı -ki bu da çok büyük bir sıkıntı değildir- yavru kedinin ne kadar büyürse büyüsün ilk kediyi her zaman için otorite sahibi olarak görecek olmasıdır.

Bir diğer problemse ilk kedinizin kendini her daim söz sahibi olarak görmesi ve yeni kediyi zorlaması olabilir. Fakat yukarıda bahsedilen öneriler, biraz zaman ve bolca sabır ile birbiriyle arkadaş olamayacak kedi yoktur.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.