Eve Dökülen Kedi ve Köpek Tüylerini En Aza İndirmenin 7 Yolu

Tüy dökülmesi, evcil hayvan sahibi olan herkesin çok yakından tanıdığı bir durum. Eğer evde bir kediniz, köpeğiniz ya da tavşanınız varsa kıyafetlerinizin, mobilyaların ve zeminin -kısacası evdeki her şeyin- tüylerle kaplı olması kaçınılmaz. Bu nedenle, evcil hayvan tüylerini en aza indirmek için size yardımcı olacak bu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 

#1 Tüy temizleme görevini ihmal etmeyin

Evcil hayvanınızın kürk tipine göre haftalık ya da günlük tüy tarama seanslarını aksatmayın. Ne kadar tarasanız da tüy gelmeye devam edecek, ancak en azından tüylerin önemli bir kısmı tarakta kalacak ve eve yayılmayacak.

 

#2 Kolay yıkanabilir örtüler kullanın

Kimse tamamen tüylerle kaplı bir koltuğa oturmaktan hoşlanmaz. Bunun için koltuklarınızı kolay yıkanabilir koltuk örtüleriyle, hatta eski çarşaf veya pikelerle kaplayabilirsiniz. İhtiyaç duydukça örtüleri çıkarıp makinede yıkayın ve yerine temiz olanları takın. Böylece koltuklarınız tüysüz kalacak ve temizlik sırasında bir hayli zaman kazanacaksınız.

 

#3 Kolay yıkanabilir halılar kullanın

Bir evcil hayvan sahibi olarak makinede yıkanabilir halıları evin stratejik noktalarında kullanmak çok işinize yarayacak. Halılar, kedi veya köpeğinizin tüylerini üstlerinde toplayacak ve her yere dağılmasını azaltacaktır. Gerektiğinde halıları makinede yıkayarak kolayca temizlik yapabilirsiniz.

 

#4 Sık sık süpürge yapın

Evcil hayvan tüyleriyle baş etmede en büyük yardımcınız şüphesiz ki elektrikli süpürgeler. Özellikle tüy dökme sezonu geldiğinde evinizi yüzeysel de olsa her gün süpürmelisiniz. Elektrikli süpürgeniz halı üzerindeki tüyleri çekmiyorsa, öncesinde kalın bir fırça süpürge yardımıyla tüylerin yapıştıkları yüzeyden ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

 

#5 Kıyafet seçimlerinizi gözden geçirin

Tüy dökme sezonu geldiğinde tüm kıyafetlerinizin tüy içinde kalmasını önlemek için seçimlerinizi gözden geçirin. Bu dönemde tüylerin pek yapışmadığı kot, ipek, saten veya polyester ve naylon karışımı giysileri tercih edebilirsiniz.

 

#6 Evde tüy toplayıcı bulundurmayı ihmal etmeyin

Kıyafetlerinizi, hatta mobilyalarınızı evcil hayvan tüyünden arındırmak için tüy toplayıcı rulolardan mümkün olduğunca faydalanın. Dışarı çıkmadan hemen önce 5 dakikanızı ayırarak üstünüze yapışan tüylerden kurtulabilirsiniz. Yıkanabilir veya temizlenebilir tüy toplayıcılar kullanmak bütçeniz için daha faydalı olacaktır.

 

#7 Evcil hayvanınızı kaliteli mamalarla besleyin

Minik dostunuzun beslenme şekli, tüy kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Evcil hayvanınızın ihtiyacına uygun, doğru miktarda protein içeren dengeli bir mama kullanmalısınız. Yanlış beslenme kedi veya köpeğinizin ekstra tüy dökmesine sebep olabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.