Eve Yeni Üye Geliyor: Kedinizi ve Köpeğinizi Tanıştırırken İzlemeniz Gereken 4 Adım

Kediler ve köpekler anlaşabilir mi? Cevap elbette ‘evet’. Doğru adımlar attığınızda ve zaman ayırdığınızda kedi ve köpeğiniz arasında uyumlu bir ilişki olmasını sağlayabilirsiniz.

 

#1 Onları ayrı tutun

Eğer eve yeni bir köpek veya kedi getiriyorsanız, o daha yeni yerine alışmanın stresini yaşıyorken bir de farklı hayvanların stresini yaşamasına engel olun.

Yeni bir kedi için oyuncaklar, yemek ve suyla dolu bir oda iyi bir seçenek olacaktır. Ona bu alışma sürecinde yeterince ilgi göstermeyi ihmal etmeyin. Eğer eve bir köpek getiriyorsanız, kedinizi evin ayrı bir köşesinde bir süre tutup bu sürede köpeğinize kafes eğitimi verebilirsiniz.

Bu alışma sürecinde iki hayvana ait özel eşyaları, bir diğerinin alanına koyarak birbirlerinin kokularını tanımalarını sağlayabilirsiniz. Sakinleşip normal düzenlerine döndüklerinde onları tanıştırabilirsiniz.

 

#2 İlk tanışmayı kısa tutun

Kedi ve köpeğinizi ilk kez tanıştırıyorken süreyi kısıtlayın, 10 dakika yeterli olacaktır. Köpeği tasma ipiyle birlikte kontrolde tutun ve kedinin odada rahatça dolaşmasına ve köpeğe dilediği zaman yaklaşmasına müsaade edin. Köpeğinizi de kedi etraftayken sakin olduğu için mama ve övgüyle ödüllendirin.

Süreç sakin gitmeye devam ettikçe, bir arada geçirdikleri zamanı uzatabilirsiniz. İçiniz rahat edecek kadar iyi hale geldiklerinde köpeğinizin de odada özgürce dolaşmasına müsaade edin. Tabii tasma ipinin kontrolü yine sizde olsun.

 

#3 Petinizin kişiliğini göz önünde bulundurun

Eğer kediniz daha önce köpeklerin olduğu ortamda yaşamış ve diğer hayvanların varlığından rahatsız değilse, daha kolay bir süreç sizi bekliyor. Ancak eğer saldırgan, tıslayan ve diğer hayvanlardan kaçan bir kediyse biraz daha zorlanacaksınız.

Köpeğiniz oyuncu fakat agresif değilse, kedinize alışması daha kolay olacak. Hırlayan ve agresif davranan köpeklerde durumu kontrol etmek zor olabileceği gibi, kedinizin onun yanında hiçbir zaman güvende olmayacağı da ihtimal dahilinde. Durum böyleyse, veteriner hekiminize danışın.

Eğer kediniz kendinde eminse ve köpeğiniz de rahat bir hayvansa, işleri kedinin devralması en iyi seçenektir. Böyle durumlarda kediyi köpekten daha yüksekte bir yüzeyde tutun ve köpeğin de tasmasını ihmal etmeyin.

 

#4 Köpeğinizin yeteneklerini geliştirin

Kedinizin kendini güvende hissetmesi için köpeğin kontrol altında olması gerekir. ‘Bırak’, ‘otur’, ve ‘bekle’ gibi komutları onu kediyle tanıştırmadan önce iyice öğretmeli ve iyi davranışlarını ödüllendirmelisiniz. Köpeğiniz kediyi gördüğünde ona oturmasını söyleyip ödül verebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • cok sacma yazilanlar. bi kere köpek sahibine evine aşık bi hayvan. ona tasma takar kediyi özgür birakirsan kediyi daha yukarida tutarsan köpek strese girer hasta bile olabilir bu yüzden. Ayrıca normal psikiolojide olan hiç bir köpek bir kediye zarar vermez. kediler verebilir ama. o yüzden kopeginizi koruyun kediden. köpeğim var 4 yaşında o kadar akıllı ki.kedi gelecek evimize.yavru olacak zaten.endisem kediden yana açıkçası

    10 ay önce

  • düzgün yaz

    11 ay önce