Evinizi Küçük Dostunuz İçin Güvenli Hale Getirmenize Yardım Edecek İpuçları

Köpek, kedi, kuş veya sürüngen; petinizi çok seviyorsunuz. Ancak belki de bize sıradan görünen şeylerin onları yaralayabileceğini fark etmediniz. İşte evinizi onlar için güvenli hale getirmenin yolları.

 

#1 Mutfak güvenliği

Ortalıkta bırakmayın: avokado, kuru üzüm, üzüm, soğan, kahve telvesi, sarımsak ve çikolata.

Çok fazla yemek yapmayacaksanız, ocağın arka kısımlarını kullanmaya çalışın.

Keskin bıçakları ortadan kaldırın. Pil, bağcıklar gibi küçük objeleri çekmecelerde tutun ve boğulmaya sebep olabilecek mutfak gereçlerini gözden kaldırın.

Eğer petiniz çekmece ve dolapları kendi başına açmayı öğrenmişse, çocuklar için üretilmiş tutacakları kullanabilirsiniz.

Mutfağı temizlerken evcil dostunuzun kimyasal maddelere maruz kalmaması için onu başka bir odada tutun.

 

#2 Banyo güvenliği

Ortadan kaldırın: diş ipi, ilaçlar, çamaşır suyu ve diğer temizlik ürünleri.

Pek çok kişi tuvalet kapağını kapalı tutmasa da, bir hayvanınız varsa onu özellikle kapamanızı öneririz. Tuvalette kullandığınız temizlik ürünleri, oradan su içmeye çalışan hayvanınız için zehirleyici olabilir.

Havlular, çoraplar veya herhangi bir kirli eşyanızı köpeğinizin ulaşabileceği yerden uzak tutun. Onları ısırmaya veya yemeye çalışabilirler.

 

#3 Salon - oturma odası güvenliği

Ortadan kaldırın: usb bellekler, kablosuz fare, kalemler, çakmaklar ve evcil hayvanınızın yutabileceği küçük nesneler.

Orada olmadığınızda çiğneyebilecekleri kabloları el altından kaldırın.

 

#4 Yatak odası güvenliği

Saç tokalarını, lastikleri, broş ve rozetleri ulaşabilecekleri alanlardan uzak tutun.

Küpe, yüzük veya saat gibi takılarınızı çıkardığınızda, onları masanın üzerine bırakmak yerine güvenli bir şekilde bir kutuya veya çekmeceye koyun.

Bir köpeğiniz varsa, ayakkabıları yerde bırakmayın. Aksi halde kendinizi en sevdiğiniz ayakkabılarınızı çöpe atarken bulabilirsiniz.

 

#5 Dışarıda güvenlik

Köpekler serinlemek için patilerinden ter atarlar, sıcak yüzeylerde uzun yürüyüşler yapmak tehlikeli olabilir. Sıcak aylarda köpek gezdirirken asfalt kaldırımlardan kaçının.

Evcil hayvanınızın yaz aylarında dışarıda geçirdiği sürelerde, her zaman taze ve serin suya erişimi olmasını sağlayın.

Bahçeniz varsa, çimen bakımı için kullanacağız ürünlerde hayvanların zehirlenmesine yol açacak maddeler olup olmadığına dikkat edin. Sert kimyasallar onların patilerinde iltihaba sebep olup daha büyük sorunlara yol açabilirler.

Dış dünyaya oldukça meraklı bir hayvanınız varsa, açık bıraktığınız kapı ve pencereler onlar için tehlikeli olabilir. Özellikle balkonlar, zıplamaya bayılan kediniz için tehlikelidir. Bu nedenle balkon kapısı ve pencerelere tel taktırabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.