Farkında Olmadan Kedinizi Strese Sokabileceğiniz 5 Durum

Evcil dostlarımız üzerindeki etkimizin farkında olmadan yaptığımız hatalar, onlar için ciddi bir stres kaynağı olabilir. Elbette hayvan dostu olan kimsenin kasıtlı olarak kedisini üzeceğini düşünmüyoruz ancak bazen niyet kötü olmasa da bazı davranışlar minik dostlarımızla olan ilişkimize zarar verebilir.

Kedinizle geçirdiğiniz zamanlar içinde aşağıda sayacağımız bazı hataları yapıyorsanız bunun farkına varın ve kedinizin sağlığı için bu davranışınızı değiştirin.

 

#1 Cezalandırma yöntemiyle davranış değiştirmeye çalışmak

Kedinizin istemediğiniz bir şeyi yapmasını önlemek için çeşitli yöntemler vardır, ama cezalandırma kesinlikle bunlardan biri değildir. Onu cezalandırdığınız zaman istenmeyen davranışı anlık olarak önleyebilirsiniz ancak kediniz neyi yanlış yaptığını anlamadığı için asıl sorunu çözemezsiniz. Kediniz bazı davranışların istenmediğini bilemediği için rastgele cezalandırıldığını düşünüp korkabilir.

 

#2 Kafesi yalnızca veteriner hekime gidileceği zaman ortaya çıkarmak

Birçok kedi, kafesini yalnızca veteriner hekime gidileceği zaman görür ve zamanla kafesin kendisinden korkmaya başlar. Bu da kedilerin kafes ortaya çıktığı zaman saklanmasına, içeri girmemek için direnmesine sebep olur. Ancak kafesi kedinizin daha sık göreceği, hatta içinde oyun bile oynayabileceği bir günlük kullanım alanı haline getirirseniz veteriner hekime veya herhangi bir yere gideceğiniz zaman çok daha az sorun yaşarsınız.

 

#3 Kedinizi korkutmanın zararsız veya komik olduğunu düşünmek

Kedilerin salatalıktan korkup sıçrayarak kaçtığı “komik” videoları görmüşsünüzdür. Ancak size eğlenceli gelen şey kediler için pek de eğlenceli değil. Kimse sırf o sıçrama tepkisini görmek için çok sevdiği kedisine bilerek zarar vermez, bu nedenle bu tür şakaların kedinizin psikolojisini olumsuz etkilediğini bilmekte fayda var. Özellikle de sık sık bu tür korkutmalı şakalar yapılıyor olması, kedinizin kendini güvende hissetmemesiyle, mama yerken tedirgin olmasıyla ve neticede mama yemeyi bırakmasıyla bile sonuçlanabilir.

 

#4 Köpeğinizin kedinizi kovalamasına izin vermek

Evinizde hem kedi hem köpek besliyorsanız zaman zaman kovalamaca yaşanmasına alışmışsınızdır. Size eğlenceliymiş gibi görünen bu durum, aslında kediniz için sonunun yaralanma veya ölümle sonuçlanacağını düşündüğü bir stres kaynağıdır. Kediniz ilk etapta kendi isteğiyle köpeğinizin yanına gidip kovalamacayı başlatan tarafmış gibi görünebilir, bunun nedeni de kedilerin, etrafında mutlu oldukları insan veya hayvanların yanlarına gitmek istemesidir. Ancak kovalamaca başladığında bunun kimseye zararı olmayan sıradan bir davranış olduğunu düşünmeyi bırakıp ikiliyi ayırmalısınız.

 

#5 Kedinizin bütün gün uyumasını normal bulmak

Kediler avcı hayvanlardır ancak birçok ev kedisi av içgüdüsünü tatmin edecek fırsatı yakalayamaz. Bu içgüdü yapıcı bir biçimde tatmin edilmediği zaman, kediniz perdelere atlayıp mobilyaları çizerek veya evdeki diğer hayvanları rahatsız ederek günlerini geçirebilir. Bir başka ihtimal de tüm gün uyuması ve sağlıklı bir bedende olmak için yapması gereken egzersizleri yapamamasıdır. Kedinizin avcılık içgüdüsünü tatmin etmesine yardımcı olmak için yiyeceklerini “avlamasını” sağlayabilirsiniz. Öğünlerini bilmeceli oyuncaklar içinde verebilir veya evde dolaştığı kısımlara ufak tefek mamalar bırakabilirsiniz. Böylece onu mamasını kendi başına bulması için teşvik edecek ve içgüdülerini doyurmasını sağlayacaksınız.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • @MehmetEfeAkın ne kadar düz ve sığ bir yorum. kendinden başka hiç bir canlıyı düşünmeyen saygısız yaratık yorumu resmen

    1 ay önce

  • eve yeni bir kedi gelmesi :( maalesef bozuluyor tecrübe ile sabitledik

    2 ay önce

  • Kedinin psikolojisi mi olur yav abartmayın

    7 ay önce