Hayvanları Koruma Günü: Hayvanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Destek Olabileceğiniz 4 Proje

İlk olarak 24 Mart 1924’te Berlin’de kutlanan 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, 1929 yılından itibaren pek çok ülkede 4 Ekim’de kutlanmaya başladı. 1931 yılına gelindiğindeyse, bugünün resmi olarak Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanması kararı alındı.

Hayvanları Koruma Günü’nde dünyanın her yerinde hayvanlar hakkında farkındalık ve eğitim seminerleri, hayvanların yararına konser ve yürüyüşler, hayvan sahiplendirme, atölyeler ve pek çok etkinlik düzenleniyor.

 

4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü neden önemli?

Yaşam için gerekli olan hemen hemen her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine muhtacız. Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında.

Öngörülere göre insan nüfusu 2050 yılında 10 milyara yaklaşacak, ancak bizim dışımızda canlı türlerinde durum tam tersi. Biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli. 

 

Gezegenimizdeki biyolojik çeşitlilik 1970’den bu yana %28 azaldı

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) açıkladığı verilere göre dünyada 1.600 panda, 3.200 kaplan kaldı. Afrika’daki fil popülasyonu, insan baskısı ve habitat kaybı nedeniyle azalıyor. Yaşam alanı Borneo ve Sumatra ile sınırlı olan orangutanların sayısıysa 50 binin altında.

Türkiye’deyse küresel ölçekte nesli tehlike altında olan 179 tür bulunuyor. Bu türlerin arasında deniz kaplumbağası, yunus, orfoz, boz ayı gibi türler yer alıyor.

 

Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne siz de destek olun

Sokaklarda yaşayan can dostlarımızın yiyecek, barınma, sağlık ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Ancak elbette ki bireysel olarak yapabileceklerimiz sınırlı. Bu nedenle günlük yardımlarımızın dışında büyük organizasyonlara bağış yaparak da hayvan dostlarımıza verilen desteğin büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

#1 Nesli tehlike altında olan bir canlıyı “evlat edinin”

WWF Türkiye’nin resmi sitesinden ulaşılabilen “Evlat Edinme” kampanyasına buradan destek verebilirsiniz.

 

#2 Ülkemizin doğal zenginliğini korumasına yardımcı olun

Yine WWF Türkiye’nin yürüttüğü “Türkiye’nin Canı” kampanyası hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

 

#3 İç içe yaşadığımız dostlarımız için takvim satın alın

HAYTAP’ın, gelirini sokak hayvanları için kullandığı masa veya duvar takvimlerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

#4 Atıklarınızı ayrıştırarak hem doğaya hem sokak hayvanlarına katkı sağlayın

Sokak canlarına yuva yaparak destek olan “Yuvaya Dönüşen Plastikler” isimli kampanya hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Bu günü cok guzel ve destekliyici buluyorum ve hayvanlarında bizim gibi yasama hakkı vardır

    1 yıl önce

  • insanlara olduğu kadar hayvanlara yardım eli uzatalım

    1 yıl önce

  • bugün çok güzel bir hayvanlar günü

    1 yıl önce