İlk Defa Kedi Sahipleneceklerin Kedi Bakımıyla İlgili Mutlaka Bilmesi Gereken 8 Nokta

İlk defa bir kedi sahiplenmek heyecan vericidir, ancak sorumluluklarınızı da unutmamalısınız. Kediniz yeni bir eve ilk kez geldiğinde ortam değişikliği nedeniyle korkabilir, kafası karışabilir. Onun size ve çevresine alışması ve sağlıklı bir kedi olması için de bazı önemli noktaları dikkate almalısınız.

 

#1 Yeni kedi eşyaları

Kedi sahiplenmeye karar verdiğinizde onun sağlıklı ve mutlu olmasını sağlamak için bazı eşyalar satın almalısınız. En temel kedi ihtiyaçları arasında şunlar vardır;

- Yemek ve su kabı

- Yaşa uygun günlük mama ve ödül mamaları

- Kum kabı ve kaliteli bir kum

- Tüy bakımı için tarak

- Kedinizin rahat edeceği bir yatak

- Oyuncaklar

- Tırmalama tahtası

- Kedi taşıma çantası

 

#2 Kum kabı yeri ayarlama

Kum kabını kedinizin kolayca ulaşabileceği bir yere yerleştirin. Çok hareketin olduğu alanlar yerine sakin bir bölge tercih etmelisiniz; unutmayın, kediler de kişisel alana ihtiyaç duyar. Ayrıca kum kabının kedinizin yemek yediği yere çok yakın olmamasına da özen gösterin.

 

#3 Su ve yemek ayarlama

Veteriner hekiminize danışarak kediniz için en uygun marka mamayı öğrenebilirsiniz. Kedinizin su kabında her zaman taze su bulundurmayı unutmayın. Bu kapları da sakin bir bölgeye yerleştirin ki, eve yeni gelen kediniz yemek yerken rahatsız edilmesin.

 

#4 Oyun vakti

Kediler oyuncaklara bayılır, illa ki pahalı oyuncaklara da gerek yok üstelik; basit bir saç lastiği, poşet, karton kutular, lazer veya ip gibi basit şeyler bile ilgilerini çeker. Her gün oyun oynayan aktif kediler hem sağlıklı kalacak, hem de onunla birlikte oynadığınız süreler sayesinde bağınız kuvvetlenecektir.

 

#5 Uyuma noktaları

Kediler canları nerede isterse orada uyuyabilir, ancak ona özel yatacak bir yer ayarlarsanız onu kullanmayı da teşvik edebilirsiniz. Sessiz, güneş ışığı alan yerlere yatağı koyabilirsiniz. Az kullanılan bir koltuk, raflar veya odanın köşesinde bir kutu ideal yerlerdendir.

 

#6 Tırmalama noktaları

Kediler tırnaklarını törpülemek için bir şeyleri tırmalama ihtiyacı duyar. Kedinizin tırnaklarını 2-3 haftada bir keserek keskinliklerini azaltabilirsiniz ancak tırmalama tamamen durmaz. Kedinizin mobilyaları tırmalamasını önlemek için evin çeşitli yerlerine tırmalama tahtaları koyabilirsiniz.

 

#7 Veteriner hekim ziyaretleri

Kedinizi sahiplendikten sonra yapmanız gereken ilk şeylerden biri veteriner ziyaretidir. Çeşitli hastalıkların önüne geçmek için aşılarının mutlaka yaptırılması gerekir.

 

#8 Tüy bakımı

Kedinizin tüylerinin yapısına bağlı olarak değişse de, her kedi taranmaya ihtiyaç duyar. Örneğin kediniz kısa tüylüyse haftada bir tarama yeterlidir, ancak eğer uzun tüylü bir kediniz varsa onu her gün taramanız gerekebilir. Tarama sıklığını veteriner hekime danışarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Mama konusunda veterinere danışarak kedinizin hayatından çalabilirsiniz...

    1 yıl önce