İlk Defa Köpek Sahiplenecek Kişilerin Mutlaka Öğrenmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

İlk defa bir köpek sahiplenecekseniz bilmeniz gereken en önemli şey, köpeklerin önüne mamasını koyup kendi haline bırakılan bir canlı olmadığıdır. Veteriner hekim ziyaretlerinden itaat eğitimlerine, sağlığına faydalı mamalardan oyuncaklara, köpeğinizin pek çok ihtiyacı olacak.

İşte ilk kez köpek sahipleneceklerin mutlaka bilmesi gereken bilgiler.

 

#1 Köpek eşyalarını tamamlayın

Köpeklerin pek çok ihtiyacı olur ve bir köpeği eve getirmeden önce bu eşyaları tamamlamanız gerekir. Zengin içerikli köpek mamaları, ödül mamaları, oyuncaklar, köpek şampuanı, kafes, tasma ve taşıma çantası sahip olmanız gereken eşyalar arasında.

 

#2 Köpeğiniz için alan

Her an köpeğinizin yanında olamazsınız, bu yüzden onun için küçük bir alan ayarlamak size fayda sağlayacaktır. Bunun için banyo veya mutfak kullanılabilir. Seçtiğiniz alanda köpeğinizin kafesi ve oyuncakları da olmalı; böylece köpeğinizin eşyalarını bir arada tutarak dağınıklığı önleyebilirsiniz.

 

#3 Tuvalet eğitimi

Köpekler olayları ilişkilendirerek öğrenirler. Örneğin köpeğiniz için sokağınızda ya da varsa bahçenizde bir tuvalet köşesi bulun. Onu oraya götürün ve tuvaletini yaptığı zaman sanki bir Oscar ödülü kazanmış gibi ona tezahürat yapın ve ödüllendirin. Bu şekilde tuvaletini dışarıya yapmanın çok iyi bir şey olduğunu kendi kendine öğrenmiş olur.

 

#4 Aşıları ihmal etmeyin

Köpekler de insanlar gibi türlü türlü hastalıklara yakalanabilirler. Bu yüzden köpeğinizi veteriner hekime götürmeyi ihmal etmeyin. Nereden sahiplendiğiniz fark etmez; her koşulda tüm aşılarının tam olduğundan emin olmanız önemli. Bu nedenle köpeğinizi sahiplendikten sonra geciktirmeden yapmanız gereken ilk şeylerden biri aşılarını yaptırmak.

 

#5 Sağlıklı mama seçimi

Sağlıklı ve kaliteli mamalarla beslenen köpeklerin sağlıklı tüyleri, cildi ve parıl parıl bakan gözleri olur. İyi bir mama seçimi köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik ve kasların sağlıklı kalmasını sağlar. Köpeğiniz için en uygun mama seçimini veteriner hekime danışarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Benim köpeğim hazır mamaları reddediyor evde hazırlanan mamaları yiyor ve her şeyin tadına bakmayı seviyor. ille de hazır mama yemelı mi

    1 yıl önce

  • harika öneriler bunlar😊👍😊😊

    1 yıl önce