Kedi Bakımı Hakkında Temel Bilgiler

Tüm evcil hayvanlar bakım ve ilgi ister. Evcil kediler de her ne kadar bağımsız, kendi işlerini kendileri halleden canlılar olsalar da bize ihtiyaç duyarlar. Bu rehberi okuyarak kedinizin bakımıyla ilgili temel bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

Beslenme

Kedinizi beslemek için yüksek kaliteli, veteriner hekiminizin onay verdiği bir kedi maması kullanmanızı öneririz. Kediniz için en uygun mama, onun yaşına, kilosuna, varsa sahip olduğu hastalıklara, kısır olup olmamasına ve ne kadar aktif bir kedi olduğuna göre değişecektir.

- Kediler kalp ve göz sağlıkları için taurin denen amino asite ihtiyaç duyar. Kullandığınız mamanın içinde bu maddenin olmasına dikkat edin.

- Kediniz için her daim taze su bulundurmalı, su kabının düzenli olarak temizlenmesine özen göstermelisiniz.

- Pek çok kişi mamasını reddeden veya kendini iyi hissetmeyen kedileri için bebek maması kullanıyor. Ancak bebek mamasının içeriğinde soğan veya sarımsak tozu varsa kedinize vermekten kesinlikle kaçının, bu onların zehirlenmesine yol açabilir.

- Kedinizde yemek yeme zorluğu, kusma, ishal veya uyuşukluk hali 2 günü geçecek şekilde devam ediyorsa onu mutlaka veteriner hekime götürün.

 

Tüy bakımı

Kedilerin büyük bir kısmı kendilerini temiz tutarlar ve çok nadir durumlarda banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak yine de kedinizin tüylerini düzenli olarak taramalısınız. Düzenli tarama kedinizin tüylerinin her daim temiz kalmasına, dökülen tüylerin azalmasına ve temizlenirken yuttukları tüy yumaklarının azalmasına yardımcı olur.

 

Kum kabı

Tüm evcil kedilerin sessiz ve kolay ulaşılabilir bir noktada kum kabının olması gerekir. Eğer eviniz iki ya da daha çok katlıysa, her kata bir kum kabı koymanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde birden fazla kediniz varsa her kedi için ayrı kum kabı almalısınız.

Çok gerekli değilse kum kabının yerini değiştirmekten kaçının, ancak değiştirecekseniz de kum kabının yerini her gün küçük mesafelerle değiştirerek yeni yerine koyun.

Kedilerin pis, kokulu bir kum kabını kullanmayacağını ve bu durumda tuvalet ihtiyacını başka yerlerde giderme ihtimalinin olduğunu belirtelim. Bu nedenle her gün en az bir kez kum kabındaki kalıntıları temizlemelisiniz. Ayrıca her hafta bir kez kum kabını tamamen boşaltıp içini temizlemeli ve temiz kumla doldurmalısınız. Eğer topaklaşan kum kullanıyorsanız bu genel temizliği daha az aralıklarla yapabilirsiniz.

Kum kabını temizlerken amonyak içeren maddelerden, deodorant veya başka kokular kullanmaktan (özellikle limon kokusu) kaçının.

Kediniz her şeyi doğru yaptığınız halde kum kabını kullanmıyorsa veteriner hekiminize danışmanızda fayda var. Çünkü bu durum kedinizde bir sağlık sorunu olduğuna işaret ediyor olabilir.

 

Tırmalama ve tırnak bakımı

Kedinizin mutlaka bir şeyleri tırmalamaya ihtiyacı vardır, bunu tırnaklarını törpülemek için yapar. Kedinizin törpüleme işlemini yapması için bir tırmalama tahtası veya kedi ağacı almanızı öneririz. Hatta basit yöntemlerle kendi tırmalama tahtanızı kendiniz de yapabilirsiniz.

Kedinizin tırnaklarını iki ya da üç haftada bir keserek sivri uçlardan kurtulabilir ve hem size hem eşyalara zarar vermesini büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Ancak eğer kediniz dışarı çıkan bir kediyse tırnaklarını kesmekten kaçının, kısa tırnaklar kedilerin dışarıdayken zorluk çekmesine sebep olabilir.

 

Sağlık

Kedinizi yaşına, sağlığına uygun rutin aşılarını ve genel sağlık kontrolünü yaptırmak için veteriner hekime götürmelisiniz. Eğer kedinizin sağlığından endişeleniyorsanız, kediniz yaralandıysa veya yutmaması gereken bir şey yuttuysa derhal hekimle iletişime geçin. Veteriner hekiminiz önermediği sürece kedinize ilaç vermeyin.

 

Kediyi tutma

Kedinizi kaldırırken ya da kucağınıza alacakken bir elinizi ön bacaklarının arkasına, diğer elinizi de arka bacakların altına koyun ve onu nazikçe kaldırın. Kedinizi ön bacaklarından, boynundan ya da ensesinden tutarak kaldırmayın.

 

Kimlik

Kedinizin dışarıya çıkmasına müsaade ediyorsanız mutlaka adının ve iletişim bilginizin olduğu bir tasma takmasını sağlayın. Elastik yapıda bir tasma kullanırsanız kedinizin tasmayla bir yere sıkışması durumunda kendini rahatça kurtarmasını sağlarsınız. Kediniz ister evden çıkıyor ister çıkmıyor olsun, bilgilerinin kayıtlı olduğu bir mikroçip taktırmanızı öneririz. Bu, herhangi bir kaybolma durumunda kedinizin size teslim edilmesini kolaylaştırır.

 

İhtiyaç listesi

Kedinizin ihtiyaç duyacağı temel eşyalar şu şekildedir; kaliteli kedi maması, yemek ve su kabı, kum kabı ve kum, kedi yatağı, oyuncaklar, fırça, kimlikli tasma, tırmalama tahtası, tırnak makası ve taşıma çantası.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.