Kedi Sahibi Olacaklara 7 Önemli Öneri

Kediler insanlar için iyi birer dosttur. Sadece çok tatlı oldukları için değil; evinizde uçuşan sinekleri, böcekleri hatta fareleri avlayarak size konforlu bir yaşam alanı sunarlar, oyunlarıyla gününüzün stresini atmanızı sağlarlar. Tüm bunlar kedi sahibi olmayı yeteri kadar müthiş hale getirse de, evinize bu dört ayaklı yaramazı almadan önce bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. Bunları öğrenip kabul ettikten sonra tüm pisipisilerle dost olabilirsiniz.

 

#1 Güvenlik

Kediler doğaları gereği özgür ruhludurlar, canları ne isterse yaparlar. Fakat kendilerini koruma konusunda çok da usta sayılmazlar. Kedinize iyi ve güvenli bir ortam sağlamak istiyorsanız evinizde onun için bir yer açmanız gerekir, aynı zamanda yaşamınızda da.

 

#2 Aktif kediler

Çok yoğun bir iş hayatınız varsa ve eve sadece akşamları uğrayabilecekseniz, daha sakin huylu bir kedi sahiplenmelisiniz. Sahiplendiğiniz kedi, yavruluğunda karakterini henüz tam olarak belli etmemiş ve sonradan çok aktifleşmişse, ilerleyen zamanlarda bir kedi daha sahiplenerek yalnız kalmasını önleyebilirsiniz.

 

#3 Alerji önlemi

Kedileri çok seviyor olmanız onların güzel tüylerine karşı alerjiniz olmadığı anlamına gelmez. Daha önce fark etmediğiniz alerjik durumlar siz kedinizi sahiplendikten sonra ortaya çıkabilir ve bu durum ikiniz için de zorlayıcı olur. Bu nedenle, kedi sahiplenmeden önce test yaptırarak alerjiniz olmadığından emin olun.

 

#4 Veteriner hekim ziyareti

Kedinizi eve almadan önce onu bir veteriner hekim kontrolünden geçirmeyi ve gerekli aşılarını yaptırmayı unutmayın.

 

#5 Kedi kumu

Kedinizi eve getirmeden önce kaliteli bir kum almayı unutmayın. Üstü kapalı kum sepetleri hem kediniz hem de sizin için güzel bir mahremiyet alanı oluşturur, tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Kumun temizliğini ihmal etmemeli ve günde en az bir defa temizlemelisiniz. Kum tercihini yaparken veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

 

#6 Oyuncaklar

Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Kedinizin keyifli vakit geçirmesini sağlamak için oyuncak almak oldukça önemli. Kediler hareket eden şeylere ve tüylü oyuncaklara bayılırlar, tercihinizi bu yönde yapın. Üstelik oyuncak için fazla para harcamanıza da gerek yok; ev yapımı oyuncaklar, ipler, saç lastikleri, toplar ve bunlar gibi kolay bulunabilir objeler bile kedinizin oyun ihtiyacını karşılayacaktır.

 

#7 Bakım

Eğer evinize yetişkin değil yavru bir kedi getiriyorsanız, onu bakım rutinlerine alıştırma konusunda biraz daha rahat edebilirsiniz. Tarama, tırnak bakımı ve gerektiği durumlarda banyo yaptırmayı ihmal etmeyin ki kediniz bu bakım rutinlerine alışsın. Kedinizi alıştırmak için ödül maması kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Ben minicik bir yavru kedi sahiplenicem ve bunlar çok işime yarayacak tşk 😉

    11 ay önce