Kedi Sahiplenmeden Önce Yapmanız Gereken Ev Düzenlemeleri

“Kediyi merak öldürür” deyişini neredeyse bilmeyen yoktur. Bu deyiş çok doğru çünkü gerçekten de kedilerde bitmek bilmeyen bir merak vardır ve her şey onların dikkatini çeker. Kediniz aşırı merak duygusu ile ev ortamında tehlike altına girebilir.

Evinizi en uygun şekilde düzenlemek için kendinizi kedinizin yerine koyun. Daha önce hiç girmediğiniz bir yer gibi evinizi incelemeye alın. Kedinizin girebileceği yerleri kontrol edin. Kedinizin üzerine çıkabileceği yüksek eşyaları dikkatle gözden geçirin. Genellikle devrilip düşebilecek eşyalar yüksek yerlerde tehlike teşkil eder. En önemli konulardan biri de kedinizin içine girip de çıkamayacağı şeyleri ortadan kaldırmaktır. Çünkü böyle kuytu yerler kedilerin merakını en çok tetikleyen yerlerdir.

 

Kedi için tehlikeli oyunlar

Kediler merak ettikleri şeyleri en ince ayrıntısına kadar araştırır. Bu sebeple evinizde çöpün dağılmasını istemiyorsanız çöp kutusunu kapaklı almalısınız. Çöplerle başka odalarda karşılaşmak istemiyorsanız en doğru karar budur.

Bir diğer tehlike ise tuvalet. Tuvaletteki su kedilerin dikkatini çeker ve klozetin içine girebilirler. Bu nedenle her daim klozet kapağınız kapalı olsun.

 

Gizlenme alanları

Kediler stresli oldukları zaman karanlık ve kuytu yerlerde durmayı severler. Evinizde böyle alanlar varsa ve kedinin güvenliği için risk teşkil etmiyorsa kapatmayın. Burada önemli olan kedinin böyle yerlere girip çıkabilmesidir. Özellikle yavru kediler için bu çok önemlidir. Çünkü girdikleri yerlerden çıkamayabilirler.

Buzdolabı, kanepe, koltuk veya kitaplık gibi alanların arkaları genelde boşluk olur ve kediler buraya girmeye bayılırlar. Buraları karton türü şeylerle kapatabilirsiniz veya çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Kediler yapışkan yerlerde yürümeyi hiç sevmezler. Herhangi bir sıkışma ve yaralanma ile karşılaşmak istemiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Kedi sahipleri çok iyi bilirler ki dolap ve çekmeceler kedilerin bir numaralı merak alanlarıdır. Siz fark etmeden buralara girip kapalı kalabilirler. Bu yüzden dolaplarınız ve çekmeceleriniz hep kapalı olmalıdır. Eğer kediniz kapak ve çekmece açmayı öğrenmişse çocuklar için üretilen koruma mandallarından alabilirsiniz.

 

Yüksek yerlere tırmanış

Kediler tırmanabildikleri her yere tırmanırlar. Özellikle yeni doğmuş kedilerde bu çok görülür. Kedinizin perdelerinize veya bu tür başka yerlere tırmanmasını istemiyorsanız ona bir güzellik yaparak kedi ağacı alabilirsiniz.

 

Dikkat edilecek diğer noktalar

Elektrik ve telefon kabloları kedi için risklidir, oyun sanıp ısırabilir. Kabloları mümkün olduğunca ortada bırakmayın.

Bilgisayar, yazıcı, monitör ve modem gibi aletlerin kablolarını fişe taktıktan sonra artan kısmını bir bant veya lastik yardımıyla kısaltın. Kediniz oralarda gezinirken kablolara takılıp aletleri düşürebilir.

Ütü yaptıktan sonra ütünüzü dikkatli bir şekilde kediniz için güvenli olacak bir yere bırakmalısınız. Kediniz ütünüzü düşürebilir veya kendini yakabilir.

Bir diğer dikkat edilecek nokta da pencereler; pencerelerinize sineklik taktırarak olası bir atlama durumunun önüne geçebilirsiniz.

 

Kedinizin odasını hazırlayın

Kedinizi eve getirmeden önce yapmanız gereken ilk şey onun ihtiyaç duyacağı malzemeleri satın almaktır. Kedinize uygun bir mama, mama ve su kapları, tuvalet kabı, tuvalet kumu ve ilgisini çekebilecek bir oyuncak almalısınız. Kediler tırmalayarak tırnaklarındaki ölü deriyi temizler ve bedenlerini esneterek egzersiz yapmış olurlar. Kedinize tırmalama tahtası almanız sizin ve kediniz için faydalı olacaktır. Çünkü kedi tırmalama tahtasına alıştığı zaman evdeki eşyaları tırmalamayacaktır.

Tuvalet kabıyla yemek kabı yan yana olmamalıdır. Kediniz bu olaya hassasiyet gösterebilir ve mamayı yemeyi reddedebilir. Tam tersi olarak mamayı yiyip tuvalet ihtiyacını başka bir yerde de giderebilir. Tuvalet kabı kuytu bir yerde olursa kediniz için çok iyi olacaktır. Çünkü kediler, tuvalet ihtiyaçlarını giderirlerken stressiz bir ortamda olmak isterler.

Yeni bir kediyi eve alıştırmak için onu geceleri veya bir yere giderken odaya kapatabilirsiniz. Bunun nedeni hem kediyi güvene almak hem de kedinin eve alışma sürecini hızlandırmaktır. Kedi kendini güvende hissedeceği için diğer odalara daha kolay alışacaktır.

Kedinizin odası fazla iş yapılmayan bir yerde olmalıdır. Yatak odaları bunlar için en müsait alandır. Kediniz eve alışıncaya kadar ona güven veren bir ortam yapmanız gerekmektedir. Kediniz eve ve size alıştıktan sonra her sabah uyandığınızda üstünüzde o olacaktır. Bu odalar ve bu yapılanların hepsi kedinin size ve eve alışmasını sağlar.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.