Kedi Sahiplerinin Mutlaka Kaçınması Gereken 5 Yanlış

Tüm hayvan sahipleri, evcil dostları için her şeyin en iyisini yapmak ister. Birazdan okuyacağınız birkaç basit adımda kedileriniz özgürce dolaşırken onların sağlığını da korumayı başarabilirsiniz.

 

#1 Kedinizin özgürce gezinmesine izin vermek

Kedilerin dışarıda özgürce dolaşmasına izin verip vermemek çokça tartışılan bir konu. Kedi davranışı uzmanları ve veteriner hekimler genellikle kedilerin evin içinde tutulmasını savunuyorlar. Çünkü kediniz sizin takibinizden uzakta sokaklarda dolaştığında araba kazası veya başka hayvanların saldırılarına da açık oluyor. Ancak günümüzde pek çok kedi sahibi, kedilerinin dışarıda dolaşmasına müsaade ediyor. Eğer sokağa çıktığında çok uzaklaşıyorsa risk almak yerine ona evde oyun oynayabileceği bir alan oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

 

#2 Kedinizi cezalandırmak veya korkutmak

Bir kediyle ilişkiyi mahvetmenin en kısa yolu onu korkutmak, ona vurmak, bağırmak veya olumsuz ifadelerle onu zorlamaktır. Basitçe, cezalandırma yöntemi kedinizin davranışını değiştirmesini sağlamayacaktır; aksine küçük dostunuz sizi kaçınılması gereken korkunç biri olarak görmeye başlayacaktır. Yani eğer hayatınızda bir kedi olmasının tadını çıkarmak istiyorsanız, onun davranışlarını kontrol etmek için ödüllendirme ve övgü yöntemini kullanmalısınız. Kediler sakin ve hareketleri tahmin edilebilir insanlarla birlikte huzurlu bir ortamda yaşamayı severler.

 

#3 Kedinizi gereğinden fazla beslemek

Küçük evcil dostunuza beslediğiniz sevgiden dolayı ihtiyacı olandan çok daha fazla yemek veriyor olabilirsiniz, bu kedi sahiplerinin sık yaptığı bir hata. Ancak bunu yaparak ömürlerinin kısalmasına sebep olmuş olursunuz. Pek çok kedi aşırı kilo dolayısıyla sağlık problemleri yaşıyor. Onu zayıflatmak için faydasız bir efor sarf etmek yerine en baştan yalvaran gözlerle bakan kedinize ‘hayır’ demeyi öğrenmelisiniz.

 

#4 Başka canlılar için üretilmiş ürünler kullanmak

Kediler, üzerinde düşünmediğimiz pek çok şeye karşı oldukça hassastır. Kediniz için yalnızca kedi kullanımına özel üretilmiş ürünleri kullanmalısınız. Tabii kullanım talimatlarını dikkatle okumakta fayda var; yetişkin kediler için üretilen bir ürün, yavrular için zararlı olabilir. Şüpheye düştüğünüz herhangi bir durumda mutlaka veteriner hekime başvurun, kediniz için neyin doğru neyin yanlış olduğunu net bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

 

#5 Kedi kumu temizliğini ihmal etmek

Kedi kumu temizlemekten hoşlandığını söyleyen biriyle karşılaştınız mı? Büyük ihtimalle cevabınız ‘hayır’. Ancak bu mecburi görevi erteleyerek kedinizi tehlikeye atarsınız. Kum kabını temiz tutmazsanız, gayet açık sebeplerden dolayı kediniz onu kullanmayı bırakabilir. Daha da önemlisi, kumun günlük temizliğini yaptığınız zaman kedinizin sağlık durumunu ölçebilirsiniz. Kediler hastalık belli etme konusunda oldukça ketum canlılar olduğundan anormal bir durumla karşılaştığınızda, kum size ipuçları sağlayabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.