Kediler ve Köpekler Ölen Sahiplerini Yer Mi?

Evcil hayvan sahiplerinin genelde cevabını bilmekten pek de hoşlanmadığı bir soruyu cevaplandıracağız; evinizde ölürseniz kediniz veya köpeğiniz sizi yer mi?

Yazının devamı bazı okuyucularımız için rahatsızlık verici olabilir, bu nedenle daha fazla ilerlemeden okumayı bırakmayı tercih edebilirsiniz.

 

“Öldüğüm zaman kedim veya köpeğim beni yer mi?”

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada çokça paylaşılan ve üzerine farklı yorumlar getirilen son derece üzücü bir olay yaşandı. İstanbul’da evcil hayvanlarıyla birlikte yaşayan Malike Okutucu isimli 42 yaşındaki kadının cesedi evinde bulundu. Haftalar önce ölmüş olduğu anlaşılan kadının bedeni, 3 kedisi ve 1 köpeği tarafından parçalanmıştı. Bu tüyler ürpertici olayın ardından evcil hayvanların ölen sahiplerini neden yemiş olabileceği üzerine çeşitli teoriler ortaya atıldı. Biz de bu teorileri dünyanın farklı yerlerinden örneklerle açıklamaya çalışacağız.

2015 yılında BuzzFeed’e konuşan Carolyn Rando isimli adli antropolog, evcil hayvanlarımızın ölünce bizi yiyip yemeyeceği üzerine sorulan soruya şöyle cevap vermişti: “Evet, evcil hayvanlarınız ölünce sizi yiyecektir, belki umduğunuzdan daha kısa bir süre içinde. Boyun, yüz ve açıkta kalan diğer bölgelerden başlama eğiliminde olurlar, ancak zamanında bulunmadığınız takdirde vücudunuzun kalanını yemeye devam edebilirler.”

 

İnsanları yeme davranışını tetikleyen sebepler

“Peki, benim pofidik minnoşum beni neden yemek istesin ki?” diye soruyor olabilirsiniz. Bunun en basit cevabıysa içgüdü. Kedi ve köpekleri binlerce yıl önce evcilleştirmiş olabiliriz, ancak vahşi atalarından kalan bazı özellikler hala içlerinde.

Rando, bu içgüdüler hakkında şöyle bir açıklama yapıyor: “Öldüğünüz zaman, hayvan genelde stres yaşar ve sizi ‘uyandırmaya’ çalışabilir; yüzünüzü yalar ve ısırır. Yeterince devam ettiğinde kanı tadabilir, bu da içgüdüsel bir davranışı tetikler ve yüzünüzü daha çok yaralamaya ve sonuç olarak yemeye kadar gidebilir.”

Kedi veya köpekleri tarafından yenen insanların vakalarına baktığımız zaman, durumun her zaman bu olmadığını, hayvanların aç kalmamak için sahiplerini yediğini de görüyoruz. Örneğin 2007 yılında bildirilen bir vakayı ele alalım. New York’taki dairesinde ölü bulunan orta yaşlı bir kadının bedeni, iki köpeği tarafından neredeyse tamamen yenmişti. Ölümünün üzerinden 1 ay geçmişti ve eve gelen polisler iki paket köpek mamasının yırtılıp tüketildiğini görmüştü. Normal yiyecekleri bittiğinde başka yere yönelmek zorunda kalan köpekler, sahiplerini yiyerek hayatta kalmıştı ve son derece sağlıklı görünüyorlardı.

 

Yemeye başlamadan önce bir bekleme süresi var mı?

Karşılaşılan insan yeme vakalarının birçoğunda evcil hayvanların bir süre beklediği tespit edilse de durum her zaman böyle olmayabiliyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri, 1997’de gerçekleşen bir intihar olayı. 30’lu yaşlarında bir adam silahla kendisini başından vurarak intihar etmiş, yaklaşık 45 dakika sonra da polis olay yerine varmıştı. Evde köpek maması vardı, ancak köpeği, sahibinin yüzünü parçalamıştı bile. Rando’ya göre bunun açıklaması şöyle: “Silah sesi hayvanı ürküttü, paniklemesine sebep oldu. Rahatlamak için sahibine giden köpek, kanı gördü ve muhtemelen kendini onu yemekten alamadı.”

Özetleyecek olursak evcil hayvanlar ölen sahiplerini yiyebiliyor ve bunu tetikleyen iki etken var; kanın ortaya çıkardığı içgüdülere yenilmek ve hayatta kalmak için yemek zorunda olmak. Bir gün evcil hayvanınız tarafından yenilme fikrinin hoş gelmediğini biliyoruz. Ancak hayvanların ahlaki yükümlülükleri olmayan ve içgüdüleriyle hareket eden canlılar olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bunun yaşanmasından çok ürküyorsanız, yalnız yaşayan sevdiklerinizi ara ara kontrol edebilir, aynısını sizin için yapmalarını rica edebilirsiniz.

 

Kaynak: BuzzFeed

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
 • ben ölmüşüm gitmişim bedenimi yese ne olur mezarda bocekler kurtlar yiyecegine kedim yese sanki kalkip neden yiyon lan mi diyebilecegim. helali hos olsun

  2 hafta önce

 • İnsanlarda yaşarken beynimizi ya da ömrümüzü yiyor ona bakacak olursak. O yüzden iç güdüsel veya açlıktan böyle yaptıkları için minicik bir anlık ürperme dışında ne kızdım ne de korktum. İnşallah bir gün benim de bir terrier 0 numara maltese kızım olur, o kadar çok istiyorum ki. Şuan sadece bir tane muhabbet kuşum Limon'um var 🐦🥰

  3 ay önce

 • ölmüşüm zaten tosunum bari aç kalmasın yesin evladım helali hoş olsun

  7 ay önce

 • Evet onu uynadırmak isterken ısırıyor kan tadı geliyor fln ama hepsi öyle yapmıyor aç kaldıkları için de yapmaları normal.

  7 ay önce