Kedilerde Saldırganlık Sebepleri ve Saldırganlığı Önleme Yolları

İnsanların dünyasında saldırgan hareketler sergilemek çoğu durumda uygunsuz bir davranış olarak görülür. Fakat kediler dünyasında durum farklıdır. Kediler için saldırganlık doğal, hatta sağlıklı bir davranıştır. Kedilerin fiziksel olarak küçük boyutlara sahip olmalarının da saldırgan olmalarında etkisi vardır. Bu küçük canlılar eğer saldırganlık silahları olmasaydı çoğu durumdan kurtulamazlardı ve bugün evlerimizin sevimli üyeleri olacak kadar uzun süre doğada dayanmazlardı.

 

Kedilerin saldırgan tavırları farklı sebeplerden kaynaklanabilir

Davranış bilimciler kedilerin saldırgan tavırlarını 10 farklı türe ayırıyorlar. Fakat klasik bir ev kedisi sahibi olarak sizin karşılaşabileceğiniz temel gergin tavırlarsa savunma, konumlarını koruma, korunma, dolaylı saldırganlık, kızgınlık dönemi ve korku  olacaktır.

 

Savunma ve konumlarını koruma temelli saldırganlık

Savunma temelli saldırganlık korkuyla bağlantılıdır. Kediler korktukları zaman savunmaya geçerler ve bunun sonucunda saldırgan tavırlar sergilerler. Bir diğer saldırganlaşma nedenleriyse kediler arasındaki konumlarını belirlemektir. Güç kullanarak ya da diğer kedileri korkutarak topluluklarında seviyelerini yükseltirler. Dolayısıyla saldırganlık başvurabilecekleri en güçlü silahtır.

 

Dolaylı saldırganlık

Kedinizin sinirliliğinin temelindeki nesneyi belirleyememesi, dolaylı saldırganlığın ortaya çıkmasına neden olur. Dolaylı saldırganlık sergileyen bir kedi, aslında onu geren nesneden değil daha masum bir şeyden hırsını çıkarır; bu da genelde siz olursunuz. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey veteriner hekiminizden randevu almak olacaktır. Çünkü kediler sadece psikolojik olarak tedirgin olduklarında saldırganlaşmazlar. Sinirlerinin altında bir hastalık ve buna bağlı ağrılar olabilir. Problemin sağlıkla alakalı olmadığı kesinleştikten sonra, kedinizin stresinin temelini bulmaya yönelebilirsiniz demektir.

 

Saldırganlık belirtilerini izleme

Kedinizin davranışlarını incelemekle işe başlayabilirsiniz. Kaşıntı, kendi kuyruğunu kovalama, hırlama, gözlerini kısma ve gergin duruşlar stresli bir kedinin işaretleridir. Kedinizin gergin tavırlar sergilemeye başladığını hissederseniz, onun dikkati dağıtmaya çalışın ve gergin enerjisini oyun oynayarak atmasını sağlayın.

Küçük tüy yumağınız siz onu nazikçe severken de aniden hırçınlaşabilir. Bu tür zamanlarda kedinizin vücut diline dikkat edin. Onun okşanmaktan hoşlanmamaya başladığı anı böylece anlayabilirsiniz. Yine de kediniz hala keyif alıyorken işi tadında bırakmak en iyisidir. 

Tüm dikkatinize rağmen kedinizin saldırgan tavırlarını engelleyemiyorsanız veteriner hekiminizden bir randevu alın. Eğer gerekli görürse ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Kısa süreli bir antidepresan tedavisi kedinizin sakinleşmesini ve problemin düzelmesini sağlayabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Kediler çok korkutulursa saldırganlık gibi kötü alışkanlıkları olabilir

    1 yıl önce