Kedi ve Köpeklerde Gizli Tehlike: Baş Yaslama

Köpeğiniz ya da kediniz kafasını duvar gibi sert zeminlere bastırıyor ve bu davranışı sık sık tekrarlıyor mu? Eğer cevabınız evetse evcil dostunuzun sağlık durumunda yanlış giden bir şeyler olabilir demektir. Baş yaslama (head pressing) olarak adlandırılan bu hareket, sorunsuz hatta komik gibi gözükse de ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Genellikle sinir sisteminde bir hasar ya da nörolojik bir sorun olduğuna işaret eder. Bazen de toksik zehirlenmenin sebebiyet verdiği bir durumdur.

 

Baş yaslama davranışı çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabilir

Bu sağlık problemleri arasında tümörler, karaciğer şantı (karaciğerden geçen kanla ilgili bir hastalık), ciddi zehirlenmeler, metabolik sorunlar (hiponatremi, yani kanda sodyum azlığı gibi), felç, ensefalit (beyin iltihabı) ve kafa travmaları vardır.

 

Evcil hayvanınızın kafasını sert bir yere dayama ihtiyacını doğuran birkaç neden vardır

Baş yaslama durumunun yoğunluğu hastalığın nedenine göre değişiklik gösterebilir. Olası nedenler arasında hipernetrami veya hiponatremi denilen ve kanda çok fazla ya da çok az miktarda sodyum bulunmasıyla meydana gelen metabolik bozuklukları gösterebiliriz. Beyinde yer etmiş bir tümör, sinir sisteminin enfeksiyon kapması gibi durumlarda baş yaslamayla karşılaşabiliriz. Bedensel problemler dışında travma, trafik kazası ya da zararlı toksinlere maruz kalma da bu hastalığın sebepleri arasındadır.

 

Baş yaslama dışındaki belirtilere de dikkat

Baş yaslama, sadece kafayı duvar gibi sert yerlere dayamakla sınırlı değildir. Bu davranış en belirgin belirti olsa da farklı belirtilere de dikkat etmek gerekir.

- Daireler şeklinde yürüme
- Reflekslerde bozulma
- Görme problemleri
- Duvarlara bakakalma
- Nöbetler geçirme gibi belirtiler de baş yaslamanın uzantılarıdır.

Yukarıda saydığımız belirtileri asla hafife almayın. İnsanlarda olduğu gibi, erken teşhis hayvanlarda da hayat kurtarır. Evcil hayvanınızda bir tuhaflık sezdiğinizde yapacağınız ilk şey veteriner hekime gitmek olmalı.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Merhaba kedim kafasına ağır bi darbe alıp üç gün yoğun bakımda sekiz gün de normal kafeste kaldı iki gün oldu eve geleli ve yukarıdaki bütün özellikler var donup kalıyo sürekli daireler çiziyo sese ve hareketlerime duyarsızeski hallerine dönmesi çok zaman alır mı ya da o hallerine dönme ihtimali var mı ?

    11 ay önce