Kedilere Sıvı İlaç Nasıl Verilir? İlaç Verme Sürecini Kolaylaştırma Yolları

Bir kediye ilaç vermek genelde kolay yapılan bir iş değildir. Ancak doğru adımlarla ilerleyip ne yapmanız gerektiğini bilirseniz, durum hem kediniz hem siz için kolaylaşır.

Pek çok insan tablet, kapsül, göz damlası gibi ilaçlar yerine sıvı ilaçları vermeyi daha kolay buluyor. Ama bu bile sabır, hassasiyet ve kediyi sabit tutmak için güç gerektiriyor.

 

Kullanımı kolaylaştırmak adına sıvı ilaç tercih edebilirsiniz

Sıvı ilaçlar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Tablet veya kapsül olarak verilen pek çok ilaç, kullanımı kolaylaştırmak adına sıvı olarak formüle edilebilir. Eğer kedinize katı ilaçlarını vermekte zorlanıyorsanız, veteriner hekiminize sıvı bir karışım yapıp yapamayacağını sorun.

 

İlaç verme zamanı ve ölçüsüne dikkat edin

Veteriner hekiminizin verdiği ölçüde ve zamanda ilaçları vermek çok önemlidir. Sorun çözülmüş gibi görünse de ilaç vermeyi bırakmayın. Bundan sonra ne yapacağınızı sormak için tekrar hekime danışabilirsiniz.

 

Kedilere sıvı ilaç verme tekniği

- Sıvı ilaçlar bir damlalık veya şırınga eşliğinde verilir. Damlalık veya şırıngayı reçetede belirtilen ölçüde ilaçla doldurun.

- Bir elinizde kedinizin kafasını sabit tutarken damlalık veya şırınganın ucunu kedinizin ağzının kenarına yerleştirin.

- Kedinizin kafasını geriye doğru itmeyin, bu ilacın soluğunu tıkamasına yol açabilir. İlaç bitene dek damlalığı sıkın veya şırıngayı itin.

- İlacı yutmasını sağlamak için kedinizin ağzını kapalı tutun veya burnuna üfleyin.

- Veteriner hekiminizin onayladığı bir ödül mamasıyla kedinizi ödüllendirin.

 

Kediyi sabit tutmak için havlu kullanabilirsiniz

İlaç verdiğiniz sırada kedinizi sabit tutmak için yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer size yardım edecek biri yoksa kedinizi büyük bir havluya sarıp onu sadece kafası serbest kalacak şekilde vücudunuzla tutmayı deneyebilirsiniz. Tabii kedinizi fazla sıkı sarmadığınızdan emin olun.

Eğer kediniz çırpınmaya devam ederse onunla sakince konuşun. Çok tedirgin hale gelirse de ilacı vermeyi durdurun, ardından veteriner hekiminize danışın.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.