Kedileri ve Çocukları Birbirlerine Alıştırmak İçin İzlemeniz Gereken 5 Adım

Kedi sahibi olmanın bir eve neşe getireceği aşikâr. Çocuğunuz da eve yeni ve sevimli bir kedi getirme konusunda oldukça istekli olabilir, hatta bu fikri sizin kafanıza o bile sokmuş olabilir. Fakat bir kediye sahip olmak demek ortalama 15-20 yıl boyunca onu ailenize dahil etmek demektir. Bu denli uzun bir sürenin kavgasız gürültüsüz geçmesini istiyorsanız kedinizle çocuğunuzun arası iyi olmalı. Küçük bir pençe atma ve ardından gelen kuyruk çekme gibi hadiseler, kedinizle çocuğunuzun arasının açılmasına neden olabilir. Dolayısıyla eve bir kedi getirmeden önce gerekli önlemleri almanız lazım. Bu tarihi tanıştırmada işinize yarayacak birkaç öneri aşağıda sizleri bekliyor.


#1 Dersinizi çalışın

Bir kere kedi sahiplenmeye karar verdikten sonra atmanız gereken ikinci adım dersinize iyi çalışmak olacaktır. Kedinizi ama özellikle de çocuklarınızı bir hayvan sahibi olmanın getireceği büyük sorumluluğa hazırlamanız gerekir. Kedilerin bakımına dair edindiğiniz her türlü bilgiyi çocuklarınızla paylaşmalısınız ki kedi sahibi oldukları zaman nelerle karşılaşacaklarını önceden bilsinler ve hiçbir şeye şaşırma ihtimalleri kalmasın. Böylece, çocuğunuzun tepkisini de ölçebilirsiniz. Eğer aldığı bilgiler doğrultusunda kedi sahibi olmak için çok fazla heyecanlanmıyorsa bu fikri bir daha düşünmeniz gerekiyor demektir.


#2 Belirli kurallar ve sınırlar çizin

Yeni misafiriniz tüylü, sevimli, bakıma muhtaç ve büyük ihtimalle eğitimsiz olarak evinize gelecek. Bu yüzden belirli kurallar ve sınırlar belirlemeli ve ona göre kedinizi yetiştirmeye başlamalısınız. Çizilecek kurallar her iki tarafa da uygulanmalı; hem kediniz hem de çocuğunuz için belirli sınırlar olmalı. Örneğin kediniz sadece evde yaşayan bir kedi mi olacak yoksa dışarı çıkmasına da izin verecek misiniz? Evdeyken hangi odalara girme izni olacak, yoksa her yere girebilecek mi?

Çocuğunuz için de belirli kurallar konulmalı; mesela birden fazla çocuğunuz varsa kedi üzerinde onlara görev dağılımı yaptırmalısınız. Biri yemeğinden sorumluyken diğeri temizliğinden sorumlu olmalı. Kedi ile oynanacak oyunları da ilk başta kontrol altına almanızda yarar var. Çocuğunuz küçük arkadaşının kuyruğunu ya da kulağını çekmemesi gerektiğini bilmeli.

 

#3 Çeşitli görevler atayın

Çocuklarınızın kediyle ilgili görevleri paylaşmasının iyi olacağını söylemiştik. Çocuklar böyle görevlerden hoşlanırlar ve üstelik görevleri konusunda oldukça sahiplenici olabilirler. Çocuğunuza görev vermeniz için onun en az 6 yaşında olması yeterlidir. Çocuğunuzu yemek, su, temizlik ve oyuncaklar konusunda yetkili kılabilirsiniz. Tabi ki isim koyma merasimine de çocuklarınıza söz hakkı vermeniz oldukça önemli.

Çocuğunuza vermemeniz gereken tek bir görev var o da tuvalet temizliği. Bu sadece yetişkinlerin yapması gereken bir görev. Kedilerin dışkılarında belirli parazitler veya bakteriler olma ihtimaline karşı çocuğunuzu korumanızda fayda var. Küçük çocuklar bazen ellerini yıkamayı unutabilir ve bu küçük unutkanlık kötü sonuçlara sebep olabilir.


#4 İşleri ağırdan alın

Siz kedinizi eve alır almaz onu ailenizin bir ferdi olarak görmeye başlayabilirsiniz. Fakat küçük dostunuzun yeni ortamına alışmak için zamana ihtiyacı olduğunu sakın unutmayın. Özellikle barınaktan alınan kediler bir anda ev ortamına girdiklerinde etrafı yadırgayabilirler. Çocuğunuz yeni dostunu sevmede ve onunla oynamada oldukça hevesli olacaktır. Fakat bu durumda sizin frenleri elinize almanız gerekir. Kediniz yeni evine geldiğinde oynamaktan ziyada tanıma ve keşfetmeye meyilli olacaktır.  Bu nedenle, ilk günlerini saklanarak geçirmeyi tercih edebilir. Sizinse yapmanız gereken çocuğunuza bunun normal bir şey olduğunu ve kedinin üzerine çok gidilmemesi gerektiğini göstermek.

İlk günlerde çoğunuzu kedinizle belirli saatlerde görüştürebilirsiniz. Bu görüşmeleri tek bir yerde gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır. Yeni kediniz eninde sonunda dışarı çıkıp oynamaya hazır hissedecektir.


#5 Bir gözünüz üstlerinde olsun

Tüm kuralları bir bir yerine getirseniz de kedinizi çocuğunuzla evde tek başına bırakmak için acele etmemeniz gerekir. Bunun bir nedeni de kedilerin bazen sert oynamalarıdır. Kendilerini oyuna kaptırıp, çocuğunuzda kötü çizikler ve ısırıklarla iz bırakabilir. Kedilerin de nasıl oyun oynamalarını öğrenmeleri için belli bir zamana ihtiyaçları vardır. Bu süre geçene kadar, özellikle 6-12 yaş arası çocuklarınızı kedinizle yalnız bırakmamanızda fayda var.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.