Kedilerin İhtiyacı Olan 6 Temel Besin Öğesi

Hayvanlar yedikleri yiyeceklerden elde ettikleri besleyici öğeleri hem enerji kaynağı hem de metabolizmalarının sağlıklı kalması için kullanırlar. Kedinizin özel bir ihtiyacı, hastalık kaynaklı eksiklikleri veya veteriner hekiminizin başka talimatları yoksa onun için gerekli olan tüm besin öğelerini yedikleri mamalardan karşılıyor olması gerekir. Evcil dostunuzun sağlıklı yaşaması için gerekli olan en temel altı besin öğesi aşağıdaki listede yer alıyor.

 

#1 Su

Yiyecekler, kedinizin su ihtiyacının bir kısmını karşılasa da, evcil dostunuzun her zaman taze ve temiz suya erişiminin olması şarttır. Su eksikliği ciddi hastalıklarla hatta ölümle sonuçlanabilir.

 

#2 Protein

Proteinler hücreler, dokular, organlar, enzimler, hormonlar ve antikorlar için temel yapı taşlarıdır; büyüme, bakım, üreme ve onarım için gereklidir. Proteinler farklı kaynaklardan elde edilebilir. Hayvan kaynaklı proteinler tam amino asit profiline sahiptir. Protein ayrıca sebzelerde, tahıllarda ve soyada bulunur, ancak bunlar eksik proteinler olarak kabul edilir.

 

#3 Amino asitler

Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır ve gerekli ve gerekli olmayanlar olarak ikiye ayrılırlar.

Gerekli amino asitler hayvan tarafından yeterli miktarlarda sentezlenemez, bu nedenle tükettiği gıdaların içinde mutlaka yer almalıdırlar. Gerekli amino asitler arasında arjinin, metiyonin, histidin, fenilalanin, izolösin, treonin, lösin, triptofan, lizin, valin ve taurin bulunur. (Taurin, kedilerin göz ve kalp hastalıklarından korunması, üreme, büyüme ve yaşaması için gereklidir ve yalnızca hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur.)

Gerekli olmayan amino asitleri kediniz kendi kendine sentezleyebilir ve bunların besin düzeninin içinde olması gerekli değildir.

 

#4 Yağlar

Yağlar, en konsantre gıda enerjisidir, kedinize protein ya da karbonhidratların sağladığının iki katından fazla enerji sağlar. Yağlar, hücre yapısı ve bazı hormonlarının üretimi, yağda çözünen vitaminlerin emilimi ve kullanımı için gereklidir. Yağlar, vücut izolasyonunu ve iç organların korunmasını sağlar. Gerekli yağ asitleri kedinizin beslenme düzeninde yer almalıdır çünkü kendiniz kendi başına gerekli miktarlarda yağ sentezleyemez. Linoleik asit, araşidonik asit, omega 6 yağ asidi kediniz için gerekli yağ asitlerindendir.

 

#5 Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, vücudun dokuları için enerji sağlar ve bağırsak sağlığında hayati yere sahiptir. Minimum karbonhidrat ihtiyacı olmasa da, beyin gibi kritik organlara enerji sağlanması için minimum glukoz ihtiyacı vardır. Lifler, ince bağırsaktaki bakteri popülasyonu karışımını düzenleyen ve kronik ishali iyileştirmeye yardımcı olan karbonhidrat çeşitleridir. Kedilerin liflerden en iyi şekilde faydalanabilmesi için, lif kaynağı orta derecede mayalanabilir olmalıdır. Lif bakımından zengin besinler, enerji ihtiyacı yüksek genç ve büyümekte olan kediler için faydalı değildir.

 

#6 Vitaminler

Vitaminler enzim reaksiyonları için katalizörlerdir. Az miktarda vitaminler, kedilerin metabolizmalarının normal çalışması için gereklidir. Çoğu vitamin vücutta sentezlenemez, bu nedenle besin yoluyla alınmalıdır.

Tam ve dengeli bir diyeti olan kedinize, veteriner hekiminiz bir eksiklik teşhis etmediği sürece vitamin veya mineral vermek gereksizdir. Fazla takviye zehirlenmelere yol açabilir.

Mineraller enerji vermeyen inorganik bileşenlerdir. Bu besin öğeleri hayvan tarafından sentezlenemeyeceği için besin yoluyla alınmalıdır. Mineraller genel olarak kemik ve diş yapısını, sıvı dengesini korumak için önemlidir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.