Kedilerin Sert Oyun Oynamasını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Yaramaz ve çılgın oyuncular olan yavru kedilerin neşe dolu hallerini izlemek kedi sahiplerinin bir numaralı gülümseme sebepleridir. Fakat kediler sert oynarlar. Sahip oldukları keskin tırnaklar ve iğne gibi dişler en masum oyunu bile hırçınlaştırabilir. Sizin üzerinize düşen kedinizin gücünü fark etmesini sağlamaktır. Erken yaştan oyun eğitimi üzerinde durmazsanız, kediniz yaş aldıkça oyunları daha da sertleşecektir.

 

Sert oyunları başlamadan bitirin

Sert oyunları engellemenin bir numaralı ve en etkin yöntemi oyunu sertleşmeden durdurmaktır. Oyun oynarken elleriniz ve ayaklarınızla onu durdurmaya çalışmanız kedinize bir şey ifade etmeyecektir. Onun anladığı şey, bu uzuvların ısırılmaya ve tırnaklanmaya müsait olduğudur. Özellikle yavru kediler, küçük olmalarından dolayı sert oyunculardır. Onların saldırmasına, ısırmasına veya tırnaklamasına izin vererek sadece bu davranışı teşvik etmiş olursunuz. Kediniz büyüdüğünde ise tırnaklamalar ve ısırıklar daha acı verici hale gelecektir. Ama o zaman davranışı değiştirmek için çok geç olabilir.

Yavrunuz oyunu sertleştirmeye başladığında eğlenceye son verin ve hatta kedinizin yanından kalkıp gidin. Sert hareketleri görmezden gelip iterek kedinize bu hareketlerin istenmediğini anlatmış olursunuz. Oyun yumuşak ve sakin gittiğinde ise daha fazla ilgi ile hareketlerini takdir ettiğinizi ona hissettirin.


Çocuklar ve kediler

Kediler vahşi oyun numaralarını evdeki insan kardeşlerinden öğrenebilirler. Küçük çocuklar oyun oynama konusunda yavru kedilerden çok daha vahşi olabilir. Bu duruma karşılık verip kendini korumaya çalışan bir kedi ise oyunu daha en başından sert bir şekilde öğrenir. Dolayısıyla eve yavru kedinizi getirmeden önce küçük çocuklarınızla oyun konusunda konuşun. Nazik davranışların önemini açıklayın. Çocuğunuzu kedinizi sert bir şekilde tutarken ya da tüylerini çekiştirirken görürseniz onları hemen ayırın ve bunun kötü bir davranış olduğunu belirtin. İyi davranışlarını ise destekleyin.

 

Diğer evcil hayvanlarla ilişkiler

Evdeki evcil hayvanlarınız arasındaki sert oyunları da engellemeye çalışın. Onlar arasındaki sert kavgaları hemen ayırmanız iyi olur. Fakat sert oyunla normal oyun arasındaki farkı bilmenizde yarar var; kedilerin en sakin oyunları bile dışarıdan haşin gözükebilir. Eğer tırnaklamalar veya sert ısırmalar işin içine girdiyse ayrılma zamanı demektir.

Kedileri birbirinden ayırdıktan sonra onların dikkatini başka oyuncaklara çekmeye çalışın ve bir süre birbirlerinden ayrı tutun. Ayrı odalarda sevdikleri oyuncaklarla geçirecekleri mola vakitleri onlara iyi gelecektir.

 

Sert yanıtlar vermeyin

Kedinizin sert hareketlerine siz de sert hareketlerle karşılık vermeyin. Ani bir saldırı canınızı çok acıtsa da o anki sinirle kedinize kötü bir karşılık vermeniz yanlış bir davranış olur. Sert tepkiler veya acımasız cezalar sadece kedinizin sizden korkmasını sağlar, üstelik kötü davranışı da teşvik eder. Kedinize vereceğiniz en büyük ceza bir süreliğine ayrı kalmanız olacaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Aldığım günden beri 1 ayı geçti bunu yapıyorum zaten ama yok. Hatta başka oyuncaklarla dikkatini çekip bırakırım. Biraz oynar sonra el ısırmaya d3vam

    7 ay önce

  • bunlar yeterlimi

    8 ay önce

  • Faydalı Bir Yazı Olmuş. Elinize Sağlık.

    8 ay önce