Kedilerle Yaşarken Karşılaşabileceğiniz Problemler ve Çözümleri

Kedilerin asla değiştirilemeyecek içgüdüleri vardır, bu da onları küçük bir asiye çevirir. Gerçekçi olalım; bir kediden söz dinlemesini ya da size itaat etmesini beklerseniz hayalperestlik yapıyorsunuz demektir.

Gece siz uyurken çılgınca koşturmaya başlamaları, koltuk kenarlarını tırnaklayarak lime lime etmeleri veya eşyaların tepelerine çıkmaları içgüdülerinin bir getirisidir. Bunları tamamen önlemek imkansız olsa da, ikinizin de orta yolda buluşup birlikte huzur içinde yaşamanız mümkündür.

 

#1 Gece avcıları

Gece uykularınızı bölmek için yaratılmışlar gibi hissetseniz de unutmayın; geceleri avlanmak kedilerin doğasında var. Bir ev kedisinin bu içgüdüsünü kırmanızın en iyi yolu onu uyumadan önce çeşitli oyunlarla yormaktır. Tabii bu size ancak birkaç saat kazandırır. Daha sonrası için kulak tıkacı takabilir, en azından kedinizin yaramazlık seslerini duymazlıktan gelebilirsiniz. Seslere tepki vermediğinizi anladıktan sonra gecenin bir köründe sizi yemek vermeniz için ayağa dikmekten vazgeçecektir.

Sabah uyandığınızda eşyalarınıza gelmiş olabilecek herhangi bir zarar karşısında şaşırmamayı da öğrenmeniz gerek. Unutmayın ki kediniz evde yaptığı tüm keşiflerle kedi güdülerini doyuruyor ve buna ihtiyacı var.

 

#2 Çiğnenen eşyalar için önlem

Kedilerin, özellikle yavru kedilerin, çiğneme alışkanlıkları mobilyalarınız için tehdit oluşturabilir. Bu, kedilerin doğadaki yaşantıları sonucunda edindikleri içgüdüsel alışkanlıklardan bir diğeridir. Eşyalarınızın zarar görmesi sizi üzse de, elektrik kablolarını kemirmesi sizi daha çok üzecek bir şekilde sonuçlanabilir. Bu sorunu çözebilmek için istediğini vermelisiniz; yani ona uygun oyuncakları.

Oyuncakların yüzüne bakmaması halinde, kablolarınızı çift taraflı yapışkan bantla sararak tehlikeyi önleyebilir, diğer eşyalarınız içinse kedileri uzaklaştırmaya yarayan koku spreylerinden edinebilirsiniz.

 

#3 Tuvalet problemi

Kedinizin tuvaletini kum dışında yerlere yapması sürekli bir hal aldıysa onun sağlığından endişelenmeniz gerekebilir. Örneğin, idrarını yaparken bir ağrısı oluyorsa, kediniz kumuna gitmek istemeyebilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda veteriner hekime gitmeniz gerek. Sonuçlar temiz çıkarsa, problemin asıl kaynağını bulmak için küçük bir araştırma yapın. Kum kabı çok kirli olabilir mesela. Kedilerin çok güçlü bir koku alma duyuları vardır. Bu nedenle kokan bir kum onları rahatsız edecektir. Bu durumdan kaçınmak için kumu günde en az bir kere temizleyebilir ve kutuyu da haftada bir yıkayabilirsiniz.

Bir diğer sorun da kumun kendisi; yakın zamanda genellikle kullandığınız kum markasını değiştirdiyseniz kediniz rahatsız olabilir. Koku alma duyusunun hassaslığından kaynaklanan bir diğer problem ise kum kokusudur. Kediniz kumunun kendi kokusunu da sevmiyor olabilir. Bazı kediler özel kokuları olan kumlardan hoşlanırken bazıları bundan nefret edebilir. Sizin kedinizin hangisini tercih ettiğini bulmanız gerekli.

Kedinizin tuvalet sorunu yaşamasının bir diğer nedeni kumun nerede durduğuyla da ilişkili olabilir. Eğer kum çok gürültülü ve evin kalabalık olan bir noktasındaysa kediniz tuvaletini yapmaktan çekinebilir. İster insan ister kedi olsun, herkesin tuvalet mahremiyetine ihtiyacı var. Ayrıca kediler yemek yedikleri yerle tuvaletlerinin yakın olasından da hoşlanmazlar. Bu yüzden tuvalet için yemek kabından uzak yerlere gidebilirler.

 

#4 Tırnaklama

İçgüdüsel kedi davranışları arasında en köklüsü ve kontrol edilmesi imkansız olan tek şey tırnaklama ve esnemedir. Onu bu davranıştan vazgeçirmeye çalışmak yerine tırnaklarını geçireceği uygun yerler yaratmalısınız. Eşyalara her yaklaştığında uyarılarda bulunarak oranın kullanmaması gerektiği bir yer olduğunu da öğretebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.