Kedinizin Kilosunu Dengede Tutmak İçin Yararlanabileceğiniz 5 Oyun Yöntemi

Çoğu kedi koşu bandında koşmayı öğrenemez tabii. Yine de spor yerine geçebilecek ve onları zinde tutacak aktiviteleri öğrenmelilerdir. Egzersiz sadece kalorileri yakmak için değil, kedinizin kas gelişimini düzeltmek için de gereklidir. Aktif bir kedinin iştahı da artacaktır pek tabii, fakat hareketli oluşu nedeniyle her daim fit ve sağlıklı olacaktır. Benzer şekilde kedinizin yaşam süresi de sağlıklı bir şekilde uzayacaktır, yaşam kalitesi artacaktır. Kediniz için düzenli bir aktivite planı yaparak onun sağlığı üzerinde pozitif bir etki gerçekleştirebilirsiniz.

Bir egzersiz programı hazırlarken veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin. Eğer kedinizin bir sağlık problemi varsa, veterinerinizin önereceği özel aktiviteleri programınıza ekleyip, kedinize ağır gelebilecekleri çıkarmanız gerekir.

 

#1 Poşetler ve kâğıtlar

Kedinizin oyun oynamayı sevdiği yerlere poşetler veya ses çıkaran çeşitli kâğıtlar koyun. Kediler hışırtılı ve renkli şeylere bayılırlar. Bunlarla oynamaktan kendilerini alamayacaklardır.


#2 Tüylü oyuncaklar ve lazer

Kediler renkli ve hareketli şeylere karşı duyarlıdırlar. Özellikle de tüylü şeylerden çok hoşlanırlar. Üzerinde tüyler olan renkli toplarla kedinizi oynatabilirsiniz. En iyi egzersiz yollarından biri ise lazerdir. Sürekli hareket eden kırmızı ışığı yakalamaya çalışırken kedinizin hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Fakat ışığın kedinizin veya başka birinin gözüne gelmemesine dikkat edin.


#3 Yüksek oyun noktaları

Kediler yüksek mekânları çok severler. Atlamak ve tırmanmak da onlar için iyi bir egzersizdir. Evinizde kedinizin çıkabileceği ve tırmanma içgüdüsünü tatmin edebileceği noktalar hazırlayın. Tırmanma ağaçları da alabilirsiniz.


#4 Oyun arkadaşı

Kedinizi diğer hayvanlarla oynaması için cesaretlendirin. Kedisi olan diğer arkadaşlarınızla sırf onların oyun oynayabilmeleri için buluşmalar ayarlayabilirsiniz. Hatta ikinci bir kedi sahiplenmeyi de düşünebilirsiniz. Birbirleriyle oynayarak hem vakit geçirirler hem de egzersiz yapmış olurlar.


 #5 Yemek oyunları

Kediniz için yemek yemeyi bir oyun haline getirebilirsiniz. Bu işi kolaylaştıracak ve kediler için özel olarak tasarlanmış puzzlelardan alabilirsiniz. Kediler içgüdüsel olarak avladıkları şeyleri yemeden önce oynamayı severler. Yemek puzzlelarıyla kedinizin hem içgüdüsünü doyurabilir hem de egzersiz yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Lazer kedilerin psikolojisini bozar. Neden yanlış bilgi veriyorsunuz insanlara?

    1 yıl önce