Kedinizle Geçireceğiniz İlk 48 Saat Boyunca Özen Göstermeniz Gereken Faktörler

Yeni yavrunuzla geçireceğiniz 48 saat ileriye dönük ilişkinizin temellerini atacağından oldukça önemlidir. Kedinizin davranışlarının bilincinde olmak sizi ilerde yaşayabileceğiniz iyi kötü her şeye karşı hazırlar. İlk günden kurallar ve tavır konusunda belirleyici olun.

 

Merak faktörü

Kediler meraklı hayvanlardır. Bir de yaramaz bir yavru kedinin yepyeni bir ortama girdiğinde yapabileceklerini düşünün! Evini ve insanlarını keşfe çıkmış yavru kedinizle başa çıkmakta zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla, her daim gözünüz kedinizin üzerinde olsun. Onun girebileceği küçük delikler ve tehlikeli köşeleri o eve gelmeden kapatın. Eğer kediniz evin içinde ortadan kaybolursa panik yapmayın. Yavru kediler kuytu köşelere kıvrılıp yatmaya bayılırlar. Tek yapmanız gereken dikkatli bir araştırma.

 

Oyun faktörü

Yavru kediler oyun oynamaya bayılırlar. Özellikle yüksek yerlere atlamak en sevdikleri oyunlardandır. Yavru kediler kolay yorulurlar ve genelde çok çabuk uykuya dalarlar. Fakat uyanık oldukları dakikaları her zaman oyunla geçirmek isteyeceklerdir. Onunla oyun oynamanız hem kedinizin gelişimi açısından hem de aranızda kuracağınız bağı güçlendireceğinden oldukça önemlidir. Oyun oynayarak yorgun düşmesi ve uykuya dalması da gelişimi açısından gereklidir.

Fakat kedilerin sevdiği oyunlardan bazıları sizi rahatsız edebilir. Perdelere çıkmak, koltukları kemirmek ya da mobilyaları tırnaklamak gibi. Böyle durumlarla karşılaştığınızda ona bağırmayın. Nazikçe uyararak ilgisini başka bir oyuncağa çekmeye çalışın.


Evdeki diğer evcil hayvanlar faktörü

Evde mevcut evcil hayvanınız varsa, onlarla yeni kedinizi tanıştırmaya da vakit ayırmanız gerekiyor demektir. Yavru bir kedi zaten ürkek olacağından evin ilk efendileri tarafından hor görülebilir ya da en azından çekingen davranmaya başlayabilir. Tanıştırma işini aceleye getirmeyin. İlk zamanlarda her ikisini de ayrı odalarda tutun ve sadece oyun ortamlarında bir araya getirin. Oyun oynarken birbirlerine sergiledikleri tutumu izleyerek arkadaş olup olmadıklarına karar verebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.