Köpeğinizin Bir Hastalığı Olup Olmadığını Tespit Etmek İçin Dikkate Almanız Gereken 7 Belirti

Köpeklerin acı çekip çekmediğini anlamak bazen zor olabilir. Bunun sebebi de köpeklerin ataları olan kurtlardan kalma bir özellik; tehlikeden kaçınmak için savunmasız görünmemeye çalışmak. Bu nedenle köpeklerin doğasında acı çektiklerini, hasta hissettiklerini ve yaralandıklarını kasıtlı olarak göstermek yoktur. En çok da bu sebepten ötürü, köpek sahipleri dikkatli olmalı ve köpeklerinden gelen sinyalleri öğrenmeli.

 

#1 Yürüme biçimi

Köpeğin yürüyüşünde değişiklik olması, örneğin topallaması, aksaması veya bir ayağını kullanarak yürümeye çalışması, onun canının yandığını gösteren bir belirtidir.

 

#2 Enerji

Köpeğinizin normalde olduğundan daha uyuşuk bir hale bürünmesi, kendisini iyi hissetmediğine dair bir başka belirtidir.

 

#3 İştah

Bir köpeğin yemeğe karşı ilgi göstermemesi sadece iki anlama gelebilir: ya köpeğiniz hastadır ya da dünyanın sonu gelmiş demektir.

 

#4 Gözler

Köpeklerin gözleri ufak bir mama ödülü için sizi kandırabilmesine olanak sağlarken bir yandan da onun gizlediği pek çok şeyi ele verir. Kızarmış, genişlemiş veya küçülmüş göz bebekleri bir şeylerin ters gittiğine dair ipucu sunar. Ayrıca acı çekmekte olan bir köpek sık sık şaşı bakma eğiliminde olabilir.

 

#5 Tavır

Bazı köpekler canı yandığında kendini savunmaya alır. Eğer normal zamanda arkadaş canlısı olan köpeğiniz birdenbire size karşı aksileşmeye başlarsa onu veteriner hekime götürüp muayene ettirmeniz gerekebilir.

 

#6 Nefes

Görünen bir sebebi olmadığı halde hızlı, derin olmayan veya aşırı soluma yapan köpeğiniz, aslında iyi hissetmediğinin sinyallerini veriyor olabilir.

 

#7 Duruş

Köpeğiniz kamburlaştıysa, kıpır kıpır olup bir türlü yerinde duramıyorsa veya özellikle kaskatı duruyorsa, bu kendisini iyi hissetmediğinin başka bir işaretidir.

Hislerinize güvenin ve köpeğinize karşı hassas olun; onun acı çektiğini fark ettiğiniz anda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Köpeğinizi veteriner hekime götürmek ölüm kalım meselesi olabilir, unutmayın.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • yazdıklarınız çok güzel ama bide okunsa yarısını okuyamadım benim tlfdamı var bişey 😕

    11 ay önce