Köpeğinizle Birlikte Yapabileceğiniz 5 Aktivite

Sevimliliğin vücut bulmuş hali gibi olsalar da köpek sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir. Tatlılıklarının yanında seve seve ödeyeceğiniz bu bedeli köpeğiniz için olduğu kadar kendiniz için de eğlenceli hale getirebilirsiniz. Köpek sahibi olmanın en büyük uğraşı olan egzersiz için yakındaki parkları ve kendi mahallenizi tercih etmeniz daha akıllıca gibi gelse de bu işi rutin bir iş olmaktan çıkarmak için bir maceraya atılmak daha eğlenceli olmaz mı? Olur tabii!

 

#1 Doğa yürüyüşü

Sokak aralarında yürümek yerine şehre yakın ormanlık alanlarda yürümek için yanınıza alabileceğiniz en iyi arkadaş köpeğinizdir. Yeni mekanlara girdiklerinde adeta birer kaşife dönüşen köpekler için farklı bir ortam, yeni görüntüler ve kokular tam bir hazine gibi olacaktır.

Böyle bir yürüyüşü gerçekleştirmeden önce veteriner hekiminizden de onay almanızda fayda var. Çünkü bir köpeğin bu tempoyu kaldırabilmesi için en az 16 haftalık olması gerekiyor. Eğer köpeğiniz tasma eğitimini tamamlamışsa işiniz daha kolay. İlk başlarda yorulup dinlenme ihtiyacı hissetse de gezilerin sayısı arttıkça köpeğiniz tam bir yürüyüşçü olacaktır.

 

#2 Tekne gezintisi

Yüzmek köpeğiniz için hem eğlenceli hem de sağlıklı bir aktive olabilir. Ancak tıpkı çocuklarla tekne gezintisine çıkar gibi köpeğiniz için de belli güvenlik hazırlıkları yapmanız gerekli. Örneğin köpeğiniz için bir can yeleği bulundurmak oldukça önemli. Bunu bir önlem olarak yanınızda bulundurmamalı, sürekli olarak köpeğinizin üstünde olduğundan emin olmalısınız. Köpekler iyi yüzücülerdir, bu nedenle sizden hızlıca uzaklaşabilirler; fakat derin sular tehlikeli olabilir.

 

#3 Bisiklet turu

Daha kuru aktivitelerden hoşlanıyorsanız tekne macerasını bisiklet macerasıyla takas edin. Köpekler esintiye bayılırlar. Kafalarını pencerelerden dışarı uzatmalarının nedeni de tam olarak budur. Araba gezintisi kadar hızlı olmasa da bisikletin hızı da köpeğinize yetecektir.

Köpekler dünyayı kokular üzerinden tanırlar. Kısa bir sürede birçok farklı kokuya maruz kalmak köpeğiniz için heyecan vericidir. Bisiklet ile hızla giderken sürekli değişen kokular ve tüylerini havalandıracak esintiyle köpeğinize eğlenceli bir gün yaşatmanız kaçınılmaz olur.

Bisiklete binerken köpeğinizi kucağınıza almak her ikiniz için de tehlikelidir. Bu sebeple kendinize bisiklete monte edilebilen bir köpek aparatı edinebilirsiniz. Köpeğinizin tasmasını bisiklete bağlayıp yanınızda koşmasına izin vermek de bir seçenek ama yine güvenlik açısından çok da tercih edilmemeli.

 

#4 Kamp gezisi

Bu maceralar sizi tatmin etmedi mi? Daha büyük bir aksiyon mu istiyorsunuz? O zaman bir kamp gezisi tam size göre. Köpeğinizi kampa götürmeden önce yukarıdaki uzun yürüyüş önerisiyle onu doğaya ve zorlu aktivitelere hazırlamanız gerekebilir. Yine benzer şekilde veteriner hekiminizden de onay almayı ihmal etmemekte fayda var.

Kamp gezisinde en çok dikkat etmeniz gereken şey geceleri çadırın fermuarını sağlam bir şekilde kapamak olmalı. Köpeğinizin gireceği bu yeni ortamda, onu davet edecek bir sürü yeni koku ve ses olacağından onun bu davetkar çağrıların peşinden gitme ihtimali yüksektir. Sabah uyandığınızda kötü bir sürprizle karşılaşmak istemezsiniz.

Kamp yaptığınız süre boyunca köpeğinizin tasmasını bir saniye olsun çıkarmayın. Kamp alanını da temizlemeyi unutmayın. Eğer köpeğinizin kakasını atacak bir yer bulamazsanız yakabilirsiniz.

 

#5 Köpek parkları

Parklar küçük dostunuzun enerjisini atmasını sağlamanın yanı sıra onun sosyalleşmesine de yardımcı olur. Parka giderken köpeğinizin aşılarının tam olması oldukça önemlidir. Köpek yavrusu sahibiyseniz, onun sosyalleşmede hala acemi olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve gözünüzü üstünden ayırmamalısınız. Eğer adına tepki vermeyi daha öğrenememişse tasmasını çıkarmamak daha iyi olacaktır. Unutmayın ki oraya gelen bir sürü köpek var. Onların davranışını kontrol edemeseniz de kendi köpeğinizinkini kontrol edebilir durumda olmalısınız ki, agresif bir köpekle olası karşılaşmasında sesinize kulak versin.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.