Köpek Sahibi Olmadan Önce Mutlaka Göz Önüne Almanız Gereken 4 Madde

Yaşam tarzınız bir köpek sahiplenip sahiplenemeyeceğiniz konusunda önemli bir ölçüttür. Eğer daha önce hiç köpek sahibi olmadıysanız ve sahiplendikten sonra bu sorumluluğu alabileceğinizden emin değilseniz, günlük yaşantınızda neler yaptığınızı gözden geçirin. Bir köpeğe ayırabilecek boş vaktiniz var mı? Çok sık seyahat edip evinde pek durmayan biri misiniz? Yürüyüş yapmayı sever misiniz? Bu gibi soruları kendinize sormalı, buna göre bir köpek sahiplenme kararı almalısınız.

Eğer tereddütleriniz varsa bu yazıyı okumak size karar vermenizde yardımcı olabilir. Aşağıdaki her şeyi bir köpek sahibi olarak yerine getirebilirim diyorsanız hiç durmayın, hemen bir dost sahiplenin!


#1 Sağlık

Köpekler her yıl veteriner kliniğine götürülüp check-up yaptırmalıdırlar. Aşıları eksiksiz olmalı ve gerekli ilaçlarını düzenli olarak alabilmelidirler. Köpek sahibi olmak aynı zamanda sıkı bir sağlık gözetmeni olmak demektir.


#2 Yemek ve diğer ihtiyaçlar

Mama, oyuncak, tasma ve ruhsat; bu liste köpek sahiplerinin olmazsa olmazıdır. Tüm bunlar, köpek sahibine yılda ortalama bin liralık bir masraf çıkarabilir. Köpeğinizle geçireceğiniz ilk sene bu masraflar daha fazla olacaktır. Çünkü hayatınızı bir köpeğe göre düzenlemeniz ve onun tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir, ki bu da biraz para harcamanız gerektiği anlamına gelir.


#3 Sevgi ve ilgi

Tüm evcil hayvanların sevgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle küçük dostunuzun sevgi ve ilgi ihtiyacını karşılayacak kadar zamanınız olmalı. Sürekli evde yalnız olan, yeterince oyun oynamayan, sahibinden sevgi görmeyen bir köpek mutsuz olur. Sahiplenmeden önce ona yeterince vakit gösterebileceğinizden emin olmalısınız.

 

#4 Yaşam alanı

Apartman dairesinde yaşıyorsanız köpek sahiplenmeden önce yaşadığınız apartmanın yönetmeliğini kontrol etmenizi öneririz. Eğer yönetmelikte köpek sahibi olmaya dair bir yasak varsa, köpeğinizi barınağa veya başka bir aileye bırakmak zorunda kalabilirsiniz; bu da onun sağlığının bozulmasıyla sonuçlanabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.