Köpek Sahipleri Dikkat: Köpeğiniz Isırmak Üzereyken Bu 6 Belirtiyi Göstererek Sizi Uyarıyor

Köpeği tarafından ısırılan köpek ebeveynlerinin, olaydan sonra ilk tepkisi genelde “Bunu yapacağına dair hiçbir fikrim yoktu!” demek oluyor. Ancak büyük ihtimalle ısıran köpek, bunu yapmadan önce stres belirtileri gösteriyordu ve sahibi bunun ne olduğunu fark etmemişti.

Bunun sebebi de köpeklerin ısırma belirtilerinin kimi zaman fark edilmeyecek kadar ince oluşu veya neredeyse arkadaşça görünüyor oluşu.

 

#1 Esneme, dudakları yalama veya gözlerini kaçırma

Bu işaretler köpeklerin ısırmadan önce gösterdiği en belirgin işaretlerdendir ve onun rahatsız durumda olduğunu belli eder. Her ne kadar bu hareketlerin her seferinde bir ısırmayla sonuçlanacağını söylemek yanlış olsa da, bir köpeğin gergin ve huzursuz olduğunu gösterdiklerini söyleyebiliriz. Eğer köpek kendini bu stres durumundan kurtaramazsa ısırma eylemine geçmesi mümkün.

 

#2 Hırlama, yakalamaya çalışma ve diş gösterme

Düşük sesli bir hırlama veya kimi zaman diş gösterme, bir köpeğin muhtemelen ısırmak üzere olduğunun ve çevresini uyarmakta olduğunun en net belirtisidir. Köpekler gerçekten mutsuz olduklarında ve etraflarında hoşlarına gitmeyen bir şey olduğunda bu davranışı sergiler. Eğer köpeğinizin bu hareketlerden birini yaptığını fark ederseniz, onu tehlikede veya huzursuz hissettiren şeyin ne olduğunu çok çabuk gözlemlemeniz gerekiyor. Düzeltilmesi mümkün bir durumsa da bu tehdit unsurunu ortadan kaldırıp köpeğinizi tekrar rahat ettirebilirsiniz.

 

#3 Kuyruk sallama

Köpek sahipleri için bu en kafa karıştırıcı ısırma belirtisidir. Kuyruk sallama çoğu zaman mutluluk belirtisiyken bazı durumlarda köpeğin ısırmak üzere olduğunu belirtir. Bir köpek mutlu olduğu zaman sadece kuyruğunu sallamakla kalmaz, tüm vücudu da hareket halindedir çünkü heyecandan yerinde duramıyordur. Isırma belirtisi olan kuyruk sallamadaysa, kuyruk diktir ve vücut tamamen sabit dururken yavaş yavaş sallanıyordur.

 

#4 Kaskatı duran vücut

Kaskatı duran bir köpek vücudu, ısırığın yolda olduğunun bir başka belirtisidir. Bir köpek mutlu olduğu zaman vücudunun her yeri rahattır. Ancak kızgın bir köpeğin vücudundaki her kas sert biçimde durur. Beden ve kulaklar dikilmiş, kuyruk havaya kalkıktır ve sanki donmuş gibi duruyordur. Bir köpek bu vücut pozisyonunu sergilediği zaman, bu onun huzursuz olduğunu ve etrafında hoşlanmadığı bir şey olduğunu gösterir.

 

#5 Kabarmış tüyler

Isırmanın bir başka belirtisi de dikilmiş tüylerdir. Bir köpek kendini tehdit altında hissettiğinde sırtındaki veya boynundaki tüyler dikilebilir. Bu da yine köpeğinizin etraftaki bir şeyden hoşnutsuz olduğunu gösterir.

 

#6 Gözaklarının görülüyor olması

Köpeğinizin gözlerine baktığınızda beyazını görüyorsanız bu ısırmanın bir belirtisi olabilir. Bir köpek tehdit altında hissettiğinde, söz konusu tehditten gözlerini ayırmayacaktır ve göz temasına kilitlenip kalacaktır. Başlarını çevirseler de gözler tehdit unsuruna kilitli kalır. Böylece gözleri yana kayık duracağından gözakları da meydana çıkar.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.