Köpekler Hakkında Öğrenmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Köpekler sadık, sevgi dolu ve arkadaş canlısı hayvanlardır. Ancak iş bu kadarla bitmiyor, onların biz insanlar için ‘süper güç’ sayılabilecek pek çok özelliği de var. Yapılan araştırmalarla sebebi açıklanan pek çok köpek davranışının ve özelliğinin yanında, halen daha kaynağı bilinemeyen gerçekler de bulunuyor.

Bakalım bu ilginç köpek gerçeklerinden 10 tanesi neymiş…

 

#1 Köpekler 2 yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahiptir

Köpekler ve çocukların iyi anlaşması bir mucize değil, çünkü onlar aslında aynı dili konuşuyorlar. Daha doğrusu, köpeklerin ve 2 yaşındaki çocukların anlayabildiği kelime ve jest kapasitesi aynı; 250!

 

#2 Köpeklerin zaman duygusu vardır ve gittiğinizde sizi özlerler

Eğer köpeğinizin yemek veya yürüyüş saatlerini bildiğini düşünüyorsanız haklısınız. Köpekler günlük rutin ve alışkanlıkları öğrenirler. Aynı zamanda geçen zamanı kavrama hissine sahiptirler. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, köpeklerin sahiplerinin yanlarında olmadığı zaman diliminin uzunluğuna göre farklı tepkiler verdiğini gösterdi.

 

#3 Köpeklerin bıyıkları karanlıkta ‘görebilmelerini’ sağlar

Bunu bir gece görüşü veya süper güç olarak göstermek mümkün değil tabii. Ancak bıyıklar havadaki en ufak değişikliği bile fark etmeye ve köpeğinizin etraftaki eşyaların büyüklük, şekil ve hızlarını anlamasına yardımcı olur.

 

#4 Köpeğinizi okşayarak kan basıncınızı düşürebilirsiniz

 

Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, insanlar köpekleriyle konuşup onları okşadıkları zaman kan basıncının düştüğünü gösterdi.

 

#5 Köpeklerin koku duyusu insanlardan 10 milyon kat daha iyidir

Köpekler cinslere göre farklılık gösterse de, 125 milyonla 300 milyon arası koku bezine sahiplerdir; insanlardaysa sadece 5 milyon koku bezi bulunur. Ayrıca köpek beyninin kokuyu kontrol eden kısmı insanlarınkinden 40 kat daha büyüktür.

 

#6 Köpekler duygularınızın kokusunu alabilirler

Köpekler insan kokularındaki en ufak değişikliği bile hissedebilir ve böylece sizin nasıl hissettiğinizi anlayabilirler. Bu onların evdeki hasta kişiyi tespit etmesine veya birinin hamile olduğunu anlamasına da yarar.

 

#7 Kokunuzla ayrılık anksiyetesini yatıştırabilirsiniz

Köpeğinize kokunuz sinmiş olduğu bir kıyafetinizi bırakırsanız bu onu rahatlatacaktır ve ayrılık anksiyetesini azaltmaya da yardımcı olacaktır.

 

#8 Basenji cinsi köpekler havlayamaz

Basenji cinsi köpekler havlama özelliğine sahip olmayan tek köpeklerdir. Ancak ulumaya benzer farklı sesler çıkarabilirler.

 

#9 Köpekler kakalarını manyetik alana göre hizalar

Köpeğiniz kakasını yapmadan önce dönüp duruyorsa artık sebebini biliyorsunuz; kakasını dünyanın manyetik alanına göre hizalayarak yapmaya çalışıyor. Ancak bunu yapmalarının sebebi henüz bulunamadı.

 

#10 Dalmaçyalı köpekler beyaz doğar

Dalmaçyalı köpek yavruları doğduklarında tamamen beyazdır, ancak kürklerinde büyüdükçe siyah noktalar oluşmaya başlar.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • basenji köpeklerinin havlamadıklarını bilmiyodum bide manyetik alana göre kaka yaptiklarini digerleri genelde biliniyo en iyi dost onlar 💙

    1 yıl önce

  • 7 numara risk bıraktığım kiyafetleri modaya göre uyarladı 😅 bacağı olmayan pantolonlar delikli bluzler 👌

    1 yıl önce