Köpekler Sinirli Bir İnsan Yüzü Gördüklerinde Nasıl Tepki Vereceklerini Nereden Biliyor?

Evcil hayvanlarımıza pek çok özellik atfederiz. Evcil hayvan sahibi hayvanseverler olarak onların duygu durumlarını anlamak için kendi yöntemlerimizi geliştirdik. Ancak görünen o ki, köpekler de bizim sinirli olduğumuzu anlıyor ve duruma uygun tepki vermek üzere evrimleşiyorlar.

Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre köpekler, insanların yüz ifadelerinde tehdit edici unsurları saptayabiliyorlar. Üstelik sinirli bir insan yüzüne bakarken kendi yüzlerinde oluşan ifade de normalde göründüklerinden çok daha farklı.

 

31 köpek üzerinde araştırma yapıldı

 

Araştırmacılar evcil 31 köpeğe keyifli, doğal ve tehdit edici bakışlara sahip insan ve köpek yüzleri gösterdiler. Araştırmada yer alan köpekler daha önceden göz takibi testleri konusunda tecrübe kazanmıştı ve ekrana bakmak üzere eğitimlilerdi. Araştırmacılar, köpeklerin her yüz ifadesi için yaptıkları göz hareketlerini tespit etmek için kızılötesi kameralar kullandı. Böylece ilk nereye baktıklarını ve nerede durduklarını görmüş oldular.

 

Köpekler, ifademizi anlamak için ilk olarak gözlerimizi inceliyor

Köpeklere bir yüz gösterildiğinde ilk olarak göz bölgesine baktılar ve en çok o bölgeye gözlerini dikip bakma eğilimi gösterdiler; tıpkı insanlarda olduğu gibi. Ardından yalnızca bir bölgeden çıkarım yapmak yerine, ifadeyi anlamak için yüzü bir bütün olarak incelediler; yine insanların yaptığı gibi.

 

Tehditkar bakışlardan kaçınıyorlar

Kendilerine sinirli bir yüz ifadesine sahip başka köpekler gösterildiğindeyse tepkileri ağız kısmına bakmak ve buraya uzun süre odaklanmak oldu. Tehditkar insan yüzüne bakmak çok daha kaçamak bir tepki vermelerine sebep olmuştu; anlaşılan o ki bakmaktan kaçınıyorlardı.

 

Sonuç: evcilleştikçe kızgın yüz ifadeleri karşısında yatıştırıcı tepkiler vermeyi öğreniyorlar

Ekipte yer alan araştırmacılardan Sanni Somppi, “Köpeklerin insanlara karşı gösterdiği daha yumuşak davranış, sonuçların bir kısmını açıklıyor. Evcilleştirme, köpeklerin insanlardan gelen tehdit sinyallerini tespit etmek üzere bir his geliştirmelerine ve onlara yatıştırıcı tepkiler vermelerine sebep olmuş olabilir.” dedi.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.