Köpeklere Sıvı İlaç Verme Rehberi

Köpeklere ilaç vermek genellikle zor bir işlem, ancak neyi nasıl yapmanız gerektiğini bildiğiniz zaman işler hem sizin için hem de köpeğiniz için kolaylaşacaktır.

Pek çok insan köpeğine sıvı ilaç vermeyi hap, kapsül, göz damlası veya iğne gibi işlemlerden daha kolay bulsa da, bunun sabır ve biraz da güç gerektirdiğini bilmekte fayda var.

 

Temel bilgiler

Sıvı ilaçlar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Hap veya kapsül olarak reçete edilen bazı ilaçlar, daha kolay uygulanması için sıvı şekilde yeniden formüle edilebilir. Eğer köpeğinize katı ilaç vermekte zorlanıyorsanız veteriner hekiminize ilacın sıvı olarak verilip verilemeyeceğini sorun.

İlaçları veteriner hekiminizin önerdiği ölçüde ve sürede kullanmanız önemlidir. Hastalık bitmiş gibi görünse de tedaviyi erken bırakmayın. Gerekirse hekiminize danışın.

 

Teknik

Sıvı ilaçlar şırınga veya damlalık ile birlikte verilir. Damlalık veya şırıngayı veteriner hekiminizin belirttiği ölçüde ilaçla doldurun, köpeğinizin kafasını bir elinizle düz tutup damlalık veya şırınganın ucunu ağzının kenarına yerleştirin. İlacı, kafasının arka kısmını hedef alacak şekilde verin.

Köpeğinizin kafasını geriye yatırmayın, bu durum ilacın nefes borusuna kaçmasına sebep olabilir.

Köpeğinizin ilacı yutmasını sağlamak için ağzını kapalı tutup gerekirse burun deliklerine üfleyebilirsiniz.

İşlem bittikten sonra köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

 

Köpeği sabit tutmak

Sıvı ilacı verirken bir kişinin daha yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak eğer yardım edecek biri yoksa yere oturun, köpeğinizin vücudunu kendi vücudunuza veya kucağınıza yaslayın. Büyük bir köpeğiniz varsa köpeğinizin arkasında ayakta durup onun bacaklarınıza yaslanarak oturmasını sağlayın. Köpeğinizi duvar köşesine yaslamak da ilacı verirken yardımcı yöntem olarak kullanılabilir.

Köpeğiniz küçükse onu büyük bir havluya sarıp kendi vücudunuza yaslayın, yalnızca kafası hareket halinde kalsın. Ancak bu işlemi uygularken havluyu fazla sıkı sarmamaya özen gösterin.

Köpeğiniz çırpınır ve kaçmaya çalışırsa sakinleştirici bir ses tonuyla konuşarak onu yatıştırın. Sakinleşemeyecek derecede korktuysa ilacı zorla vermeye çalışmayın. Bu noktada veteriner hekiminize danışarak yardım alın.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.