Kuş Sahipleri Dikkat: Kuşların Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Kuşlar narin canlılardır ve eğer ailenizde bir kuş dost olmasını istiyorsanız onun sağlığı için nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz. Genelde acemi kuş sahipleri kuşlarının ne yemesi veya yememesi gerektiği konusunda endişeleniyor. Bu yazımızda kuşların yememesi gereken yiyecekleri bulabilirsiniz.

 

Meyveler ve sebzeler

Avokadolar kuşlar için ne yazık ki zararlıdır. Bunun yanında küçük kanatlı dostunuzun bir parça domates yemesi onu öldürmeyecektir, ancak koca bir domatesi mideye indirmeye çalışırsa (özellikle yapraklarıyla) bu onun için zehirleyici olabilir. Kuşkonmaz, patlıcan, soğan ve zeytini de kuşların yememesi gereken yiyecekler listesine ekleyebiliriz.

Yemeklerimizde sıkça kullandığımız maydanoz da yine kuşlar için zararlıdır. Mantar ve ıspanak da kuş menüsüne dahil edilmemesi gereken yiyecekler.

 

Kabuklu yemiş ve çekirdekler

Kuşunuzu elma ve armut çekirdeklerinden uzak tutmalısınız. Bu durum kayısı, kiraz, şeftali ve erik için de geçerli. Üstelik ham fıstık da kuşunuzun yememesi gereken bir diğer yemiştir.

 

Fasulyeler

Kuru fasulyelerin içinde hemaglütinin maddesi bulunur, bu da kuşlar için oldukça tehlikelidir. Fasulyeler pişirildiğindeyse bu maddenin sindirimi mümkün hale gelir. Pek çok kuş da pişmiş fasulye yemekten hoşlanır.

 

Sıvılar

Bunu yapmadığınıza eminiz ama biz yine de söyleyelim; kuşunuza asla alkol vermeyin! Özellikle kaçınmanız gereken başka sıvılar arasında çay veya kahve gibi kafein içeren içecekler de bulunur. Gazlı içecekler ve inek sütü de ‘kara listeye’ almanız gerekenler arasında.

 

Diğer besinler

Pek çok hayvanda olduğu gibi kuşlar için de çikolata koca bir yasaktır. Çok tuzlu, şekerli ve yağlı mamalar da sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Ayrıca kuşunuzu evdeki süs bitkilerinden de uzak tutmalısınız. Evde sigara içiliyorsa onu kesinlikle sigara izmaritlerini kemirmekten de koruyun.

 

Ciddi tehlike doğuranlar

Yukarıda kuşlar için tehlikeli olan pek çok yiyecek listeledik ancak bazıları kuşunuz için çok daha tehlikeli. Çikolata, elma çekirdeği, soğan, mantar, avokado, kuru fasulye, domates yaprakları, yüksek miktarda tuz ve elbette ki alkol en zehirleyici olanlardır.

Bu yiyecek ve içeceklerin ölümcül sonuç doğurması olasıdır; en ufak kemirme bile yeter. Listedeki diğer yiyecekler de dostunuzu hasta edebilir, hatta çok tüketimle ölüme götürebilir. Bu yüzden hepsinden kaçınmalısınız.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • ş ı ö ü gibi harfleri pek kullanmayın anlaşılmıyor

    10 ay önce