Kuşlarda Sık Karşılaşılan Sağlık Sorunları ve Çözüm Yöntemleri

Kuşlarda sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinin birçoğunun kaynağı, yanlış / eksik beslenme ve temizlik eksikliğidir. Minik dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için öncelikle bu iki konuya özen göstermelisiniz.

 

Göz, gaga ve tırnak hastalıkları

Temiz, canlı bakan bir gözle, parlak, pürüzsüz bir gaga sağlıklı bir kuştaki belirgin ilk özelliklerdir. Sıkça temizlenmeyen bir kafeste barınan kuşlarda enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Zeminde kumlu kağıt kullanımı, nemli artıkların bulunmaması hijyen açısından önemlidir. Ayaklarda pullanma ve matlaşma olmaması gerekir. Ayakta mantar oluşumu bakımsız kafes kuşlarında sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Ayakları ile göz ve gaga çevresini kaşıdıkları zaman mantar daha da yayılacaktır. Bu durumda lokal yolla hekim tarafından mantarların temizlenmesi zorunludur. Operasyon sonunda kısa sürede sonuç alırsınız.

 

Tüy ve deri parazitleri

Toplu kafeslerde bulunan kuşlardan birini aldığınızda ya da kuşunuzun yanına sonradan bir eş aldığınızda karşılaşabileceğiniz bitler, gözle görülebilir ve kırmızı renktedirler. Profesyonel spreyler kullanarak hem kuşun vücuduna hem de yemlikler ve suluk çıkartılarak tüm kafes ve aksesuarlarına hekimin önereceği doz ve zamanlarda uygulama yapılmalıdır.

 

İshal

Kuşunuz ishal olduğunda dışkısı genellikle beyaz renkli olacaktır. Halsizlik, sık dışkılama ve hareketsizlik önemli belirtilerdendir. İshale neden olan etkenler arasında üşütme, bozuk ve çürümüş yeşillikler, bayat ve açık mamalar, soğuk su ve gıdalar ve fazla yeşillik verilmesi vardır. Tedavi için ilk olarak beslenmenin değiştirilmesi gerekir. Hasta kuş diğer kuşların yanından ayrılmalı ve hekim tarafından tavsiye edilen ilaç uygulamasına acilen başlanmalıdır. İshal, kuşlar için oldukça ciddi bir hastalıktır. İhmal edilen durumlarda sonuç ölüm bile olabilir.

 

Kabızlık

Dışkılamanın azalması, hareketsizlik, az yeme, tüyleri kabartma ve çok katı dışkı, kabızlığın belirtilerindendir. Kuşların temel besini hazır veya doğal tahıllardır. Bunların yanında, taneli bitkiler kadar olmasa da taze meyve ve yeşilliğe de ihtiyaç duyarlar. Bu gereksinimler yeterli oranda karşılanmadığında beslenme ve sindirim dengeleri bozulacaktır. Bu bozukluklardan biri olarak kabızlık, aşırı durumlarda lavman ihtiyacını bile doğurabilir. Eğer kabızlık artmadan, başlangıcından yakalandıysa, suya katılacak ilaçlar tedavi için yeterli olacaktır.

 

Sindirim zorluğu

Kuşların dişi olmadığından sindirim süreçleri ağızda başlamaz. Çiğnenemeyen yem ve gıdalar doğrudan mideye ulaşır. Yenilen yemlerin tamamı sindirilemeyeceği için, kilo kaybı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bunu önlemek için kuş kumu kullanımı gereklidir. Kum, midedeki yiyeceklerin kırılarak sindirimini kolaylaştıracaktır.

 

Yumurtlama zorluğu

Çiftleşmeden 18-21 gün sonra yumurtlaması beklenen kuş, bu zamanı geçirirse yumurtlama zorluğu çekiyor demektir. Kuşunuz bu süreçte durgunlaşır ve hareketsizleşir. Çoğu zaman kafesin bir köşesinde uyuklar halde zamanını geçirir. Bu duruma neden olabilecek şeyler arasında yumurta kanalının dar olması, kuşun genç olması veya yumurtlama mevsiminde havanın yeteri kadar sıcak olmaması vardır. Hekim müdahalesi gerektiren bu durum geç kalındığında ölümle sonuçlanabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • sultan papağanım var kendi kendine yumurtluyo sürekli erkekle çiftleşmeden. önceki eşiylede çiftleşip yumurtluyodu gene boş çıkıyodu kısırlık problemi varmıdır

    2 yıl önce